Kuvvet Ve Hareket Nedir?

HACİM NEDİR?KUVVET VE HAREKET NE İLE ÖLÇÜLÜR?NOLURSUNUZ YAAA YARIN FEN SINAVIM VAR ARAŞTIRMAM LAZIM NOLURSUNUZ BANA YARDIMCI OLUN DA ŞU SORULARI CEVAPLAYALIMMMMMMMMMMMMM

KUVVET VE HAREKET NEDİR? KUVVET VE HAREKET NEDİR?
2010-01-06T16:09:37+02:00
Kuvvet: Bir cismin denge durumunu, veya şeklini değiştiren sebebe kuvvet denir. Demek oluyor ki kuvvet, bir cismi hareket ettirebilir, durdurabilir; veya cismin hareket doğrultusunu ve şeklini değiştirebilir. Bir cismi iterken, çekerken, veya kaldırırken kas kuvveti harcarız. Bir taşıt aracının veya asansörün hızı (veya ivmesi) değiştiği zaman, hareket ettiren kuvvetin farkına varabiliriz.
Fizik biliminin bir dalı olan mekanik, cisimlerin denge durumlarını ve hareketlerini inceler. Mekaniğin önemli bir konusu olan kuvvet, ne tür olursa olsun, yani ister cansız bir cisim, ister bir canlı tarafından meydana getirilsin, bir vektör ile gösterilir.

Kuvvet, bir cismi harekete geçirebilmek, hareket halindeki bir cismi durdurabilmek, hareketin yönünü ya da hızını değiştirebilmek için gerekli olan itme ya da çekme miktarıdır. Çim biçme makinesini iten bir bahçıvan, yolcu vagonlarını çeken lokomotif, duvarda asılı olan bir resmi tutan çivi hep kuvvet uyguluyor demektir. Eğer bu kuvvetler uygulanmıyor olsaydı, çim biçme makinesi ile vagonlar hareket etmez, resim yere düşerdi.

Hareket ise, cismin konumunun sürekli biçimde değişmesidir. Hareket halindeki bir cismi durdurmak ve durağan hale getirmek ya da hareketsiz durumdaki bir cismi harekete geçirmek için kuvvet denen bir etkinin uygulanması gerekir.
0 Yorum Yap
KUVVET VE HAREKET NEDİR? KUVVET VE HAREKET NEDİR?
2009-12-23T00:51:11+02:00
Kuvvet ve Hareket Nedir?

Günlük yaşantımızda yapılan her işte kuvvet kullanırız. Öğrencinin kitaplarını taşıması, evin kapısının kapatılması, deredeki suyun akması, bir uçağın havalanması kuvvet gerektiren bazı olaylardır. Bu nedenle yaşantımızda kuvvet olmadan bir iş yapmamız mümkün değildir. Kâinattaki bütün itme ve çekme olaylarının temelinde kuvvet vardır. Kuvvet, bir cisme temas ederek olabileceği gibi temas etmeden de meydana gelebilir. Dünya ve güneşin birbirlerini, mıknatısların diğer maddeleri çekmesi ve elektro manyetik çekim temas gerektirmeyen kuvvete örnek verilebilir. O halde kuvvet; fiziksel, kimyasal ve biyolojik sistemlerin temel özelliğini oluşturan en önemli kavramlardan bir tanesidir. Duran bir cismi harekete geçiren, hareket halindeki bir cismi durduran, cismin yön ve doğrultusunu değiştiren veya cisimlerin biçimlerinde değişiklik yapan etkiye kuvvet denir
0 Yorum Yap
KUVVET VE HAREKET NEDİR? KUVVET VE HAREKET NEDİR?
2009-12-12T17:48:21+02:00
hacim boşlukta yer kaplayan her şeye denir.
0 Yorum Yap
KUVVET VE HAREKET NEDİR? KUVVET VE HAREKET NEDİR?
2009-10-26T19:18:41+02:00
Kuvveti nasıl ölçeriz?
Kuvvetin etkisi ile cisimler harekete geçebilir,durabilir,şekil değiştirebilir,yön değiştirebilir....vbg
*Kuvvet dinamometre denen aletlerle ölçülür. Bu alet cisimlerin esneklik özelliğinden faydalanılarak yapılmıştır. Burada esneklik özelliği kullanılan cisim yaydır.kuvvet birimi Newton’dur.(N)


Kuvvetin yönü ve doğrultusu vardır.


0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar