Lakap, ayama veya epitet; herhangi bir kimseye veya gruba (örneğin sülaleye) belirli bir özelliğinden dolayı başkaları tarafından verilmiş takma ad. Lakaplar bir kimsenin fiziksel bir özelliğine atfen verilmiş olabileceği gibi (Uzun Hasan, Kel Sait vs.) yaptıkları işlere atfen de verilmiş olabilir (Büyük İskender, Fatih Sultan Mehmet vs.).

LAKAP (türkçe) anlamı
1. Bir kimseye
2. bir aileye kendi adından ayrı olarak sonradan takılan
o kimsenin veya o ailenin bir özelliğinden kaynaklanan ad.
LAKAP (türkçe) anlamı
3. bir kimseye ya da bir aileye kendi adından ayrı olarak sonradan takılan,o kimsenin ya da o ailenin bir özelliğinden kaynaklanan ad.
LAKAP (türkçe) ingilizcesi
1. n. nickname
2. epithet
3. patronymic
4. sobriquet
5. agnomen
6. cognomen
7. moniker
8. surname
LAKAP (türkçe) fransızcası
1. surnom [le]
2. sobriquet [le]
LAKAP (türkçe) almancası
1. n. Beiname
2. Spitzname
lakap ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı sayfa: Rumuz

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Lakap

  Lakap, ayama veya epitet; herhangi bir kimseye veya gruba (örneğin sülaleye) belirli bir özelliğinden dolayı başkaları tarafından verilmiş takma ad. Lakaplar bir kimsenin fiziksel bir özelliğine atfen verilmiş olabileceği gibi (Uzun Hasan, Kel Sait vs.) yaptıkları işlere atfen de ...

  Cognomen

  Cognomen ("bilinen adıyla") anlamına gelen Latince bir isimlendirme terimidir. Köken olarak Roma isimlendirme geleneği' ne göre bir Roma Yurttaşının 3. ismidir.

  Dede

  Dede, Alevilik'te Ehlibeyt soyundan gelen içtimai ve dini liderlere verilen addır.

  Dub

  Dub köklerini reggae müzikten alan bir Jamaika müziği olarak 1960larda doğmuştur.

  Limoges

  Limoges (Oksitanca: "Lemòtges" veya "Limòtges") Fransa'da Limousin bölgesinde Haute-Vienne departmanında bir şehirdir. Şehrin belediye sınırlari içindeki nüfusu (2007 itibarıyla) 138.882 kişidir. Etafından varoşları ile Limoges Metropol şehrinin nüfusu 193.342 olur. Merkezi ...

  Nickname

  Rumuz veya takma ad; bir kimsenin bilinçli olarak gerçek ismi yerine kullandığı isim. Anlamlı veya tamamen uydurma olabilir.