Litvanya

Litvanya Baltık Denizi kıyısında yer alan bir Avrupa devleti. Kuzeyinde Letonya, doğusunda Belarus, güneyinde Polonya, batısında Baltık denizi yer alır.TarihiÜlkenin yerleşik halkı olan Litvanlar, Baltık kıyısına M.Ö 3000 yıllarında gelip yerleştiler. Uzun yıllar ticaretle uğraşarak geçimlerini temin ettiler.

LITVANYA (türkçe) ingilizcesi
1. adj. Lithuanian,
LITVANYA (türkçe) fransızcası
1. la Lituanie
LITVANYA (türkçe) almancası
1. adj. litauischnpr. Litauen

Litvanya nüfusu Iki milyon dokuz yüz yirmi dokuz bin üç yüz yirmi üç kişi

2014 yılı verilerine göre Litvanya nüfusu 2,929,323 kişidir. 1960 yılında 2,778,550 olan Litvanya'nın nüfusu, 1970 yılında 3,139,689, 1980 yılında 3,413,202 ve 1990 yılında da 3,697,838 kişi olmuştur.

Lietuvos Respublika
Litvanya bayrağı
Litvanyanın konumu
Resmi dili Lithuanian
Başkent Vilnius
Devlet BaşkanıArturas Paulauskas
BasbakanAlgirdas Brazauskas
Yüzölçüm
- Toplam
- % su
128. sırada
65,200 km²
Önemsiz
Nüfus
- Toplam (Temmuz 2003)
- Yoğunluk
125. sırada
3,592,561
55.1/km²
GDP (PPP)
- Toplam (Yıl)
- Milli gelir/kişi başına
85.
$30,080 milyon
$8,400
Bağımsızlık
- İlan tarihi
- Tanınma
Rusya'dan
16 Subat 1918
12 Temmuz 1920
Döviz birimi Litas
Yerel saat UTC +2
Milli marş Tautiska Giesme
Internet TLD.LT
Uluslararasi telefon kodu370
Litvanya Baltık Denizi kıyısında yer alan bir Avrupa devleti. Kuzeyinde Letonya, doğusunda Belarus, güneyinde Polonya, batısında Baltık denizi yer alır.

Tarihi

Ülkenin yerleşik halkı olan Litvanlar, Baltık kıyısına M.Ö 3000 yıllarında gelip yerleştiler. Uzun yıllar ticaretle uğraşarak geçimlerini temin ettiler. Baltık ülkeleri M.S. 9. asırda Vikinglerin istilasına uğradı. Fakat Litvanya bağımsızlığını korudu. Litvanlar 1236’da Mindavgas’ın idaresinde bir birlik sağladılar. Mindavgas, Hıristiyanlığı kabul ederek kendini kral îlan etti ise de Litvanlar Hıristiyanlığı kabul etmedi ve 1263’te Mindavgas’ı öldürdüler. Litvanya Grandüklüğü 1290’da yeniden birleşti. On dördüncü asır boyunca topraklarını genişlettiler ve bölgede en önemli güçlerden biri oldu. Litvanlar ancak 1387’de Hıristiyanlığı kabul ettiler. Litvanların Hıristiyanlığı kabul etmeleri Polonya ile sıkı ilişkilere girmelerine sebeb oldu. Bu ilişkiler neticesinde 1569’da Litvanya Polonya’ya bağlı bir bölge haline geldi. On sekizinci asrın sonlarında Polonya’nın parçalanması üzerine Rusya Litvanya topraklarını ilhak etti.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Litvanya topraklarının büyük bölümünü Almanlar işgal etti. Aralık 1917’de Litvanya Ulusal Konseyinin bağımsız Litvanya Devletini kurmasına ses çıkarmayan Almanya, tam manasıyla bağımsız olarak hareket etmelerine izin vermedi. Ertesi sene Litvanya Almanya ile ilişkisini keserek yeniden bağımsızlığını îlan etti ve aynı sene Kasım ayında Augustinan Voldemanas başkanlığında bir hükûmet kuruldu. Bu sırada Ruslar bölgede sosyalist bir idare kurmak için Baltık ülkelerini işgal ettiler. Kızılordu Litvanya, Estonya ve Letonya tarafından mağlup edilerek geri çekilmek zorunda bırakıldı.

Litvanya bu sırada bölgede egemenliği kurmak isteyen Almanlara bağlı kaldı. Almanlar Litvanyalıların düzenli ordu kurmasına mani oldu. Alman orduları 15 Aralık 1919’da Litvanya’dan çekildi. Bir süre sonra Litvanya ve diğer Baltık ülkelerini tanıyan Rusya bir seri antlaşma imzaladı.

Litvanya’da 1926 senesi Aralık ayında otoriter bir başkanlık rejimine geçildi. Milliyetçi tek parti yönetimi, Cumhurbaşkanı Antanas Smetona’nın 1929’da başbakanı görevden alarak kendini halkın lideri îlan etmesi ile iyice otoriter bir hal aldı.

Almanya’nın 1939’da Polonya’yı yenmesinden sonra Rusya Baltık ülkeleri ile karşılıklı yardımlaşma anlaşmaları imzaladı ve bu ülkelerde askerî üsler kurmak için izin verilmesini istedi. Diğer Baltık ülkeleri gibi Litvanya da uluslararası alanda bir müttefik bulamayınca Ruslara üs kurması için izin verdi. 14-15 Temmuz 1940’ta yapılan seçimleri Sovyet yanlısı adaylar kazandı. Seçimler sonrası kurulan Litvanya hükûmeti ve parlamentosu Sovyetler Birliğine katılma kararı aldı. SSCB Yüksek Sovyeti bu isteği onayladı ve Litvanya Sovyetler Birliği cumhûriyetleri arasına girmiş oldu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın işgaline uğrayan Litvanya’da 473.000’e yakın insan öldü. Savaşın ardından bölgeye hakim olan Sovyet hükûmeti çok sayıda Litvanyalıyı sürgüne gönderdi. Sosyalist rejim yeniden kurulunca Litvanya’da 1951’e kadar gerilla harbi devam etti. 1951’den sonra iç karışıklıklara kesin olarak son verildi ve Sovyetler Birliği tamamen Litvanya’da hakimiyeti ele geçirdi.

Litvanya 1991’e kadar Sovyetler Birliğini meydana getiren 15 cumhûriyetten biri olarak kaldı. Rusya’da başlayan reform hareketleri neticesinde 1991’de Litvanya bağımsızlığını îlan etti. Rusya Federasyonu dahil Avrupa devletleri Litvanya Cumhûriyetini tanıdı.

Fizikî Yapı

Yüzölçümü 65.200 km2 olan Litvanya topraklarında, geçmişteki buzulların tesiri yaygın olarak görülür. Genelde ülke toprakları düzdür. Kıyı düzlüklerinin ardından kum, çakıl ve çakıl taşlarından meydana gelen Ziezmariai Ovası yer alır. Ovadaki kum tepeleri sık çam ormanları ile kaplıdır. Ülke topraklarını sulayan akarsular Menderes meydana getirerek Baltık Denizine dökülür. Beyaz Rusya sınırında irili ufaklı göller vardır.

İklim

İklimi ılımandır. Atlas Okyanusundan gelen hava kütlelerinin etkisi altındadır. Yazlar genelde serin ve yağışlı geçer.

Tabiî Kaynaklar

Madenler: Ülke topraklarında çeşitli madenler bulunur. Denizde petrol arama çalışmaları devam etmektedir. Başlıca madenleri sülfat, alçıtaşı, kireçtaşı, demir cevheri, turba, dolomit’tir.

<b>Litvanya harita</b>
Litvanya harita
Bitki örtüsü ve hayvanlar: Ziezmariai Ovasında bulunan kum tepeleri çam ormanları ile kaplıdır. Yabanî hayvan bakımından ülke toprakları çok zengindir. Başlıca av hayvanları sığır, mink, vaşak, yaban domuzu, geyik, kurt, tilki, susamuru, porsukdur. Ayrıca 300’den fazla kuş türü yaşar.

Nüfus ve Sosyal Hayat

3.750.000 olan Litvanya nüfûsunun % 80’ini Litvanlar, % 9’unu Ruslar, % 8’ini Polonyalılar, % 2’sini Beyaz Ruslar meydana getirir. Nüfûsun büyük kısmı tarımla uğraşır. İlk ve orta öğretim mecbûri olup parasızdır. Ülkede 12 yükseköğretim kurumu vardır. Seramik, ahşap oymacılığı ve dokumacılık gibi el sanatları yaygın olarak yapılır.

Ekonomi

Ülke ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Hayvancılık gelişmiş olup genelde mandıracılığa ve domuz besiciliğine dayanır. Başlıca tarım ürünleri keten, şekerkamışı, patates ve yem bitkileridir.

Ülke dört ekonomik bölgeye ayrılmıştır. Doğu Litvanya’da metal işleme, ahşap işleme, genel îmalat ve hafif sanayiden meydana gelen bir sanayi sektörü vardır. Güney Litvanya’da metal işleme, îmalat ve gıda işleme sanayiinden meydana gelen bir sanayisi vardır. Hayvan yetiştiriciliği ve şekerkamışına dayalı tarım yapılır. Ülkenin elektrik üretimini karşılayan hidroelektrik santralleri bu bölgededir. Kuzey Litvanya tarım bölgesidir. Batı Litvanya ekonomisi ise gemi yapımı ve tamiratı ile balık işlemeciliğine dayanır.

Litvanya nerede?

Litvanya haritadaki konumu

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Litvanya

  Litvanya Baltık Denizi kıyısında yer alan bir Avrupa devleti. Kuzeyinde Letonya, doğusunda Belarus, güneyinde Polonya, batısında Baltık denizi yer alır.TarihiÜlkenin yerleşik halkı olan Litvanlar, Baltık kıyısına M.Ö 3000 yıllarında gelip yerleştiler. Uzun yıllar ticaretle ...

  Litvanya - Yönetimi

  Ülke adı: Resmi tam adı: Litvanya Cumhuriyetikısa şekli : LitvanyaYerel tam adı: Lietuvos Respublikayerel kısa şekli: Lietuvaeski adı: Litvanya Sovyet SosyalistYönetim biçimi: Başkanlık Tipi CumhuriyetBaşkent: Vilniusİdari bölümler: 44 bölge ve 11 belediye: Akmenes Rajonas, ...

  Litvanya Milli Basketbol Takımı

  Litvanya Millî Basketbol Takımı Litvanya'yı uluslararası basketbol karşılaşmalarında temsil eder. Litvanyalılar Avrupa şampiyonluğu için savaş öncesi Eurobasket yarışmalarında iki kez katıldılar.

  Litvanya Millî Basketbol Takımı

  Litvanya Millî Basketbol Takımı Litvanya`yı uluslararası basketbol karşılaşmalarında temsil eder.

  Litvanya Millî Futbol Takımı

  Litvanya Millî Futbol Takımı, Litvanya'yı uluslararası organizasyonlarda temsil eden futbol takımıdır.

  Litvanya Ulusal Basketbol Takımı

  Litvanya Millî Basketbol Takımı Litvanya'yı uluslararası basketbol karşılaşmalarında temsil eder. Litvanyalılar Avrupa şampiyonluğu için savaş öncesi Eurobasket yarışmalarında iki kez katıldılar.

  Lehistan-Litvanya Birliği

  Lehistan-Litvanya Birliği ya da Birinci Lehistan Cumhuriyeti ya da İki Ulus Cumhuriyeti ya da İki Ulus Birliği veya İki Halk Birliği (Polonyaca: Rzeczpospolita Obojga Narodów; Beyaz Rusça: Рэч Паспалітая ...

  Litvanya'daki Belediyeler Listesi

  Litvanya 10 bölgeye (Litvanca: tekil - apskritis, çoğul - apskritys), 60 belediyeye (Litvanca: tekil - savivaldybė, çoğul - savivaldybės) bölünmüştür.

  Litvanya'daki Milli Parklar Listesi

  Litvanya`da 5 milli park bulunur. Milli parklar, Litvanya 1990 yılında Sovyetler Birliği`nden bağımsızlığını kazanınca, 1990`da kurulmuşlardır. Lithuanian SSR Milli Parkı, 1974 yılında kurulmuş, sonradan adı "AukÅ¡taitija Milli Parkı" olarak değiştirilmiştir. Milli ...

  Litvanya'daki şehirler Listesi

  Litvanya'da 103 şehir vardır (Litvanca: tekil - miestas, çoğul miestai). Şehir deyişi, Litvanya Meclisi tarafından nüfusu 3000 ve üstü olan yerleşim yerlerine uygun görülmüştür.

  Litvanya'nın Bölgeleri

  Aukštaitija (Yüksek diyarlar). Kuzeydoğu Litvanya'da yer alan bölge, aynı zamanda kuzeybatı Belarus'un ve Letonya'nın tarihi bölgelerinin de bir kısmını kapsar.

  Litvanya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

  Litvanya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, (Litvanca: Lietuvos Tarybų Socialistinė Respublika; Rusça: Литовская Советская Социалистическая Республика, Litovskaya Sovetskaya Sotsialisticheskaya Respublika) kısaca Litvanya SSC, Sovyetler Birliği'ne bağlı ...