Lodos, Güneybatıdan esen rüzgârlara verilen addır. Türkiye'de, gezici siklonların içeriye daha çok sokulduğu kış mevsiminde çok görülür ve siklonların sıcak cephesinin geçişini izler.

LODOS (türkçe) anlamı

1. Güneyden esen ılık yel
2. rüzgâr

LODOS (türkçe) anlamı

3. güneyden ya da güneybatıdan esen çoğu kuru
4. kimi zaman da yağış getiren yerel yel
5. bozyel
6. akyel
7. bu yelin estiği gün ya da zaman.
güney yönü.

LODOS (türkçe) anlamı

8. 1 . Güneyden veya güneybatıdan esen ve bazen de yağış getiren yerel rüzgâr
9. kaba yel
10. boz yel:
11. Dinmiş lodosların uğultusu içinde / İstanbul'u dinliyorum
12. gözlerim kapalı.- O. V. Kanık.
13. 2 . Bu rüzgârın estiği gün veya zaman:
14. Lodosta balığa çıkılmaz.-
15. 3 . Güney yönü.
16. Atasözü
17. deyim ve birleşik fiiller
(bir şey) lodosa çevirmek (veya dönmek)

LODOS (türkçe) anlamı

18. güneyden ya da güneybatıdan esen çoğu kuru
19. kimi zaman da yağış getiren yerel yel
20. bozyel
21. akyel.bu yelin estiği gün ya da zaman.güney yönü.

LODOS (türkçe) ingilizcesi

1. [lodo (m) ]n. mud
2. mire
3. sludgen. dirt
4. clay
5. mud
6. ooze
7. slime
8. sludge
9. slurry
10. slushn. southwester
11. south
sou'wester,

LODOS (türkçe) ingilizcesi

12. [lodo (m) ]n. mud
13. mire
14. sludge
15. n. dirt
16. clay
17. mud
18. ooze
19. slime
20. sludge
21. slurry
22. slush
23. n. southwester
24. south
25. sou'wester

LODOS (türkçe) fransızcası

1. vend du sud-ouest

LODOS (türkçe) almancası

1. Föhn
Lodos Marmara Bölgesi'nde halk arasında güneybatıdan esen rüzgara verilen isim. Aynı şekilde; kuzeyden esen rüzgara "Yıldız" kuzeydoğudan esene "poyraz", doğudan esene "doğu" güneydoğudan esene "keşişleme, güneyden esene "kıble", batıdan esene "batı", kuzeybatıdan esene "karayel" denir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Lodos

  Lodos, Güneybatıdan esen rüzgârlara verilen addır. Türkiye'de, gezici siklonların içeriye daha çok sokulduğu kış mevsiminde çok görülür ve siklonların sıcak cephesinin geçişini izler.

  Niyazi Lodos

  Niyazi Lodos (d. 1921 Zeytinliova, Akhisar, Manisa, Türkiye - ö. 10 Ekim 1997 Türkiye). Türk Entomolog.

  Haliç

  Haliç, İstanbul'un İstanbul ve Beyoğlu semtlerini ayıran koy, yani İstanbul'un iç limanıdır. Bizanslılar zamanında Khrysokeras (Altınboynuz) adı verilen bu koya, Osmanlı devrinde Halic-i Konstantiniye de denirdi.

  Rüzgâr

  Rüzgâr, atmosferdeki havanın Dünya yüzeyine yakın, doğal, çoğunlukla yatay hareketleridir. Hava hareketlerinin temel sürücüsü, atmosfer basıncının bölgeler arasında farklı değerlerde bulunmasıdır.

  Düzce

  Düzce'nin tarihi 14. yüzyıl'dan daha gerisine dayanmamaktadır. Ancak Düzce’nin 8 km kuzeyinde yeralan Konuralp kasabasının tarihi MÖ 3. yy' a kadar dayanmaktadır. Konuralp'in mevcut arkeolojik eserlerden saptandığı kadarıyla zengin bir tarihi vardır. Konuralp M.Ö. 74 yılına kadar ...

  Anadolu

  Anadolu kelimesi Yunanca güneşin doğduğu yer anlamına gelen “Anatoli”dan doğmuştur. Romalılar, kendi topraklarına göre doğuda kaldığından buraya doğu toprağı anlamında Thema Anadolia demişlerdir. Anadolu isminin bir bölge adı olması ise Selçukluların Anadoluya gelmesiyle ...

  Tuzla

  Tuzla, İstanbul'un bir ilçesi. 1400 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Tuzla'da yaşayan Rumlar, Lozan anlaşması çerçevesinde Selanik, Kavala ve Drama'dan gelen Türklerle yer değiştirmişlerdir. 80'lerin sonuna kadar balıkçılık ve ...

  Gelibolu

  Gelibolu Çanakkale Boğazı ile Saros Körfezi arasında, güneye doğru genişleyerek uzayen yarımadaya verilen isim. Gelibolu'nun antik ismi Khersonesos'tur.

  Sulusaray

  Sulusaray (Sebastopolis) Tokat il merkezine 69 km,Artova İlçe merkezine 30 km, Yeşilyurt İlçe merkezine 11 km uzaklıkta, 1990 tarihinde Yeni İlçe olmuş yerleşim yeridir. İlçe etrafı dağlarla çevrili bir ova üzerinde, Çekerek ırmağı kenarındadır.Antik Sebastopolis kentinin ...

  GÜNEY

  dört ana yönden biri

  Turhal

  Turhal, Tokat ilinin il merkezine 46 km uzaklıkta olan ve 2013 ADNKS kayıtlarına göre ilçe merkez nüfusu 62.596 olan bir ilçesidir.