Mahalle

Mahalle kavram olarak yakın komşuluk ilişkilerinin kurulabildiği en küçük sosyal bir yapıdır. Türk idare sisteminde iki farklı mahalle kavramı vardır. Genel olarak bilineni il ve ilçe merkezlerinde olan daha kalabalık nüfusa sahip olanlardır.

MAHALLE (türkçe) anlamı

1. (C.: Mahallât) Şehir ve kasabaların bölündüğü parçalardan herbiri.

MAHALLE (türkçe) anlamı

2. bir kentin
3. bir kasabanın
4. büyükçe bir köyün bölündüğü parçalardan her biri.
5. bir mahallede oturan insanlar
6. mahalle halkı.

MAHALLE (türkçe) ingilizcesi

1. n. parish
2. quarter
3. district
4. n. place
5. locale
6. locus
7. occasion

MAHALLE (türkçe) fransızcası

1. quartier [le]

MAHALLE (türkçe) almancası

1. n. Stadtteil
2. Stadtviertel
3. Viertel
4. Wohnviertel
}

Mahalle kavram olarak yakın komşuluk ilişkilerinin kurulabildiği en küçük sosyal bir yapıdır.

Türk idare sisteminde iki farklı mahalle kavramı vardır. Genel olarak bilineni il ve ilçe merkezlerinde olan daha kalabalık nüfusa sahip olanlardır. Ancak birde köy tüzel kişiliğine bağlı olan mahalleler de vardır. Köy tüzel kişiliği içerisinde bağlı olduğu köy muhtarlığı eliyle idare ediliriler.Her köy ve kentte bulunan içinde, sınırları ve nüfusu belli olan yöneticisine ise `muhtar` denen yerleşim ve yaşam alanlarıdır mahalleler. İçinde de sokak diye bölümlenirmeler yapılır. ``Mh.`` kısaltmasıyla gösterilir.

Örnek: Çeltikçi Mh.

}

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Mahalle maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar