Mandala

Mandala

Mandala (मण्डल), Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad.Genel olarak mandala,şekilleri belli bir düzene göre boyamaktır. Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve her şeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir.

Mandala (almanca) ingilizcesi

1. v. mandate
2. order
3. command
4. direct
5. instruct
6. draft
7. dictate
8. delegate
9. send
10. post
11. ordain
thumb|right|100px| mandala]

Mandala, Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad.

Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve herşeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir.

Hinduizm`de Siva ve Sakti`nin kozmik dansını, Budizm`de Buda Diyarını veya Buda`nın vizyonunu simgeleyen mandalalar bulunmaktadır.

Budizm`de Mandalalar onu temaşa eden için evrendeki kutsallığın içkinliğini ve aynı kutsallığın kendisindeki potansiyel durumunu hatırlatan önemli işaretlerdir. Budist bağlamda mandalanın amacı insanın acısına onu aydınlanmaya ulaştırarak son vermek ve hakikate ilişkin doğru görüşe ulaştırmaktır.

} }

Мандала Mandala Mandala Mandala Mandala Mandala Mándala Mandala ماندالا Mandala מנדלה Mandala Mandala Mandala 曼荼羅 Mandala Mandala Mandala Mandala Мандала Mandala Mandala Mạn Ä‘í  la 曼荼羅

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Mandala maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar