Mayonez

Mayonez

Mayonez, Fransız mutfağı kökenli soğuk sos. Bir ergende bir gecede 15'e kadar sivilce çıkarmasıyla meşhurdur sivilce çıkaran başka bir şey de malum iştir.

MAYONEZ (türkçe) anlamı

1. yumurta sarısı
2. zeytinyağı ve limonla yapılan bir çeşit koyu
soğuk sos.

MAYONEZ (türkçe) anlamı

3. Yumurta sarısı
4. zeytinyağı ve limonla yapılan bir çeşit koyu
5. soğuk yiyecek.

MAYONEZ (türkçe) ingilizcesi

1. n. mayonnaise,

MAYONEZ (türkçe) fransızcası

1. mayonnaise [la]

MAYONEZ (türkçe) almancası

1. n. Mayonnaise
Mayonez, Fransız mutfağı kökenli soğuk sos.

Çiğ yumurta sarısı ve bitkisel yağ karışımından oluşur.Sürekli çırpılan yumurta sarılarına koyu bir kremaya dönüşünceye değin yavaş yavaş yağ eklenmesiyle elde edilir.Limon suyu, hardal ya da sirke ile tatlandırılan bu bileşim, ``mayonnaise verte`` (yeşil sebze püreli), ``sauce remoulade`` (ançüez, tuşu ve kaparili), ``sauce aioli`` (bol sarmısaklı Provans mayonezi), ``Bin Adalar`` (Thousand Islands) ve Rus usulü salata sosları gibi çok sayıda mayonez türünün temelini oluşturur.Mayonez terimi, üzerine bu sosun konduğu soğuk yemekler ve salatalar için de kullanılır. yiyecek-taslak

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Mayonez maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar