mera

Hayvanların otladığı yer, otlak. Arâzinin hayvan otlatılmaya ayrılan kısmına mer’a denir. Kamu hukûku köy kânununa göre mer’a, köy tüzel kişiliğini meydana getiren esaslardan biri olan arâziyi ifâde eder. Köy sınırları çizilirken ve köye âit mallar tesbit edilirken, mer’alar göz önünde tutulur.

MERA (türkçe) anlamı
otlak.
MERA (türkçe) anlamı
1. Otlak
2. çayırlık
3. Yağmurun altında çobanıyla beraber meraya çıktı
4. birdenbire şaşırdı.- Ö. Seyfettin.
MERA (türkçe) ingilizcesi
1. [Mera] adj. pure
2. mere
3. adj. mere
4. sheer
5. adj. mere
6. just
MERA (türkçe) fransızcası
1. pâturage [le]
2. parc [le]
MERA (türkçe) almancası
1. n. Grasland
2. Weide
3. Weideplatz
Hayvanların otladığı yer, otlak. Arâzinin hayvan otlatılmaya ayrılan kısmına mer’a denir. Kamu hukûku köy kânununa göre mer’a, köy tüzel kişiliğini meydana getiren esaslardan biri olan arâziyi ifâde eder. Köy sınırları çizilirken ve köye âit mallar tesbit edilirken, mer’alar göz önünde tutulur. Bâzı mer’alar birkaç köy tarafından müşterek olarak kullanılabilir. Mer’a, köyün müşterek malları arasında kabûl edilir. Yalnız bütün mer’alar kamu emlâkı olmayıp, özel kişilere ve kamu tüzel kişilere âit olanlar da vardır. Bunlardan kirâya verilecek olanlarda yeterli ot bulunması şartı aranır.

Bâzı mer’alarda, daha verimli hâle getirilip hayvanların istifâde edebilmesini sağlamak için gübreleme, otlama kontrolu, zararlı ot mücâdelesi, kireçleme, tohumlama gibi işlemler; bir kısmında da orman hâline getirilmesi için fideleme çalışmaları yapılır.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Ioan Mera

  Ioan Mera (doğum 5 Ocak 1987), Rumen futbolcu. FC Alania Vladikavkaz'da forma giymektedir.

  Mia Aioniotita Kai Mia Mera

  Sonsuzluk ve Bir Gün (Yunanca: Μια αιωνιότητα και μια μέρα, Mia aioniotita kai mia mera, İngilizce: Eternity and a Day), 1998 Yunanistan yapımı Theo Angelopoulos filmi. Ölümcül bir hastalığa yakalanmış olan bir yazarın (Bruno Ganz) hastaneye yatmadan önceki son ...

  Lea

  Lea, (veya Leah, , ''yorgun'') İbrani atalarından Yakup'un iki eşinden ilki olup Tekvine göre On İki İsrail Kabilesinden altısının ve ayrıca bir de kızın annesidir. Lea, Lavan'ın kızı ve Yakup'un en çok sevip de evlenmek istediği Rahel'in ablasıdır. Lavan, Yakup'un annesi ...

  Lens

  Lensin, Türkçesi mercektir, değişik anlamları olabilir:

  Requiem

  Hristiyanlık dininde ölümü takiben ruhun kurtuluşu için, cenazenin hemen ardından ya da anma amacıyla yıldönümlerinde söylenebilen toplu ayin.