Milat

Milat, İsa'nın doğduğu gün. İsa'nın doğum tarihine dair net bir bilgi olmamakla birlikte, Gregoryen Takvimi'ne (Miladi Takvim) göre oluşturulmuş zaman çizelgesinde "0" noktası olarak kabul edilir. Bu tarihten önceki tarihler Milattan Önce (M.

MILAT (türkçe) anlamı

1.
2. 1 . Hz. İsa'nın doğduğu gün.
2 . mecaz Herhangi bir olayın başlangıcı:
Bütün uzay araştırmacıları için yepyeni bir milattı bugün.- M. Mungan.

MILAT (türkçe) anlamı

3. isa peygamber'in doğduğu gün.

MILAT (türkçe) ingilizcesi

1. the birth of Christ,

MILAT (türkçe) fransızcası

1. ère chrétienne

MILAT (türkçe) almancası

1. n. Zeitwende - milattan önce
Milat, İsa'nın doğduğu gün. İsa'nın doğum tarihine dair net bir bilgi olmamakla birlikte, Gregoryen Takvimi'ne (Miladi Takvim) göre oluşturulmuş zaman çizelgesinde "0" noktası olarak kabul edilir. Bu tarihten önceki tarihler Milattan Önce (M.Ö.), bu tarihten sonraki tarihler Milattan Sonra (M.S.) olarak tanımlanırlar. Ayrıca İsa'dan Önce (İ.Ö.) ve İsa'dan Sonra (İ.S.) terimleri de aynı anlamda kullanılır.

Miladi Takvim

İsa'nın M.Ö. 6 ila M.Ö. 2 yılları arasında doğduğu düşünülmektedir.} İtalyan doktor Aloysius Lilius (yak. 1510 – 1576) tarafından hazırlanan ve Papa XIII. Gregor tarafından yürürlüğe konulan Gregoryen Takvimi'ne göre milat, 1 Ocak 0 olarak kabul edilmiştir.

1 Ocak tarihi Gregoryen Takvim'in bir önceki versiyonu olan Jülyen Takvimi'ne göre de yılbaşı idi. 1 Ocak tarihi M.Ö. 153 yılından beri Romalılarca yılbaşı kabul edilmiştir.

Anno Domini

Orta Çağ Latince'sinde Anno Domini "Efendimizin yılında" anlamına gelmektedir. Batılı dillerde Anno Domini sözcüğünün kısaltması (AD veya A.D.) 'Milattan Sonra' anlamında kullanılır.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Milat maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar