Minnet veya şükran bir insanın aldığı yardımdan dolayı duyduğu hoşnutluk duygusudur. Genellikle teşekkür] etme yoluyla ifade edilen bir duygudur.

MINNET (türkçe) anlamı

1. yapılan bir iyiliğe karşı kendini borçlu sayma
2. gönül borcu.
3. bir iyiliğe karşı teşekkür etme
memnuniyet duyma.

MINNET (türkçe) anlamı

4. Yapılan bir iyiliğe karşı kendini borçlu sayma
5. gönül borcu
6. müdana:
Sesinde bir minnetin sıcaklığı vardı.- H. Taner.
7. 2. anlamı Bir iyiliÄŸe karşı teÅŸekkür etme
8. memnuniyet duyma:
Oğlunun elinden ne gelse borç sayıyor
9. ödeyemeyeceği bir minnet duygusu altında eziliyordu.- N. Cumalı.

MINNET (türkçe) ingilizcesi

1. n. gratefulness
2. thankfulness
3. obligation

MINNET (türkçe) fransızcası

1. gratitude [la]
2. reconnaissance [la]

MINNET (türkçe) almancası

1. die Erweisung
2. die Dankesschuld
Minnet veya şükran bir insanın aldığı yardımdan dolayı duyduğu hoşnutluk duygusudur. Genellikle teşekkür] etme yoluyla ifade edilen bir duygudur. Minnet duyguları bir başka insana yönelik olabileceği gibi bir tanrıya yönelik de olabilir. Şükran duyguları beslemek İslam ve Hristiyanlık dinlerinin önemli bir parçasıdır. Psikologlara göre kişinin duyduğu minnet duygusunun miktarı aşağıdaki unsurlara bağlıdır: * Alınan yardımın yardımı kabul eden kişi açısından önemi * Yardımın yardımı yapan kişiye maliyeti * Yardımın karşılık beklemeksizin yapılmış olması * Yardımın zorunluluk olmadığı halde verilmiş olması Herkes şükran duygusu duyabilir ama bazı kişilerin diğerlerine göre daha sık şükran duyguları duyduğu saptanmıştır. O kişilerin diğerlerine göre daha mutlu, daha yardımsever, daha affedici oldukları ve daha nadir bir şekilde depresyona uğradıkları gözlenmiştir. }

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki minnet maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Thankful

  Thankful, Amerikalı şarkıcı Kelly Clarkson'ın ilk stüdyo albümü. RCA Records etiketiyle 15 Nisan 2003'te Amerika Birleşik Devletleri'nde raflardaki yerini aldı.

  Can

  Üzüt – Türk ve Altay halk inanışında can.

  Sivas

  Sivas Kurtuluş Savaşının temellerinin atıldığı, Selçuklu devrinin dev eserleriyle süslü, yüzölçümü bakımından Konya'dan sonra ikinci sırada yer alan bir il. Sivas ili topraklarının büyük kısmı İç Anadolu Bölgesi'nin yukarı Kızılırmak bölümünde diğer kısımları ...