Mozart Kimdir?

Mozart kimdir? Kısaca hayatı

 Mozart kimdir? Mozart kimdir?
2010-05-03T21:23:50+03:00
Sanat tarihinin bu eşsiz insanı çocukluk nedir bilmedi, Ölünceye dek kendi çocuk ruhuna bağlanıp kaldı. Bu nedenle Mozart yaşamı boyunca iyi ve saf karakteri yanında çocuksu neşe ve espri (mizah) anlayışını hep muhafaza etti

Eserleri
Kırk sekiz senfoni - ki en meşhurları Re majör (1786), mi bemol majör, sol minör ve do majör “Jüpiter” (178’dir ; otuz üç divermenti ve serenat, yirmi dokuz orkestra parçası, kırk bir dans.
edi tane keman için, bir tane iki keman ve bir tane de keman ve viyola için “senfoni konserleri”, birer tane fagot, obua, klarnet için ve bir tane flüt ve arpa için, üç tane flüt, beş tane korno için. Yirmi beş tane piyano için konçerto, birer tane de iki ve üç piyano için konçerto.

Ailesi
Mozart'ın babası Leopold Mozart (1719- 1787) Avrupa'nın başlıca müzik hocalarından biriydi. İlgi çeken Versuch Einer Gründlichen Giolinschule ders kitabı 1756'da; Mozart'ın doğduğu yıl yayınlandı.
Mozart’ın müziğinde mükemmel bir denge, berraklık ve duygusal yoğunluk vardır. Özellikle sonatlarında başka hiçbir bestecinin eserlerinde bulunmayan düzeyde tema bolluğu görülür.

Tarzı
Genellikle açık renklerde giysiler tercih edip,müzik tarzını belli etmeye çalışmıştır.Düzgün cümleleri simetri gibi konuşmasıyla dikkat çeker.
1756-1791 yıları arasında yaşamış bir bestekarımızdır .Aynı zamanda çok iyi bir bestekardır…
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar