Musluk

Musluk

Musluk, herhangi bir sıvı tesisatında boruların bitiş noktasında ya da sıvıyı muhafaza eden tankın/deponun çıkış noktasında, kontrollü olarak akışı sağlayan armatürlerin genel adı. Ev muslukları genelde krom kaplı iken, bira fıçısı muslukları ahşaptan yapılabilmektedir.

MUSLUK (türkçe) anlamı

1. takılmış bulunduğu boru ya da kabın içindeki akışkanı
2. istenildiğinde akıtabilecek bir düzende yapılmış açılır kapanır aygıt.el yıkamaya yarayan yer
3. lavabo.kırlarda hayır sahiplerinin yaptırdığı su depoları
su küpleri.

MUSLUK (türkçe) anlamı

4. 1 . Takıldığı boru veya kabın içindeki akışkanı
5. istenildiğinde akıtabilecek bir düzende yapılmış açılır kapanır alet.
6. 2 . El yıkamaya yarayan yer
7. lavabo
8. Beni musluğa götüren namuslu polisler kurtulduğumu görünce sevindiler.- A. Gündüz.
9.

MUSLUK (türkçe) ingilizcesi

1. n. faucet
2. tap
3. cock
4. stopcock

MUSLUK (türkçe) fransızcası

1. robinet [le]
2. fontaine [la]

MUSLUK (türkçe) almancası

1. n. Hahn
2. Wasserhahn
}

thumb|Ev içi musluk - çoğunlukla mutfak ve banyoda bulunur. Musluk veya çeşme. Su tesisatında boruların bitiş noktasında kontrollü olarak akışı sağlayan armatürlerin genel adı. Musluklar genelde krom kaplıdır.

Genelde Banyo, tuvalet, mutfak gibi ıslak hacimlerde bulunurlar. Banyo bataryası, Eviye bataryası, Lavabo bataryası gibi musluk türleri vardır.

Musluk kelimesi halk arasında tek musluk başına sahip türleri için kullanılır fakat bu yanlış bir kullanım biçimidir. Tek musluk başlı musluklar uzunmusluk, kısa musluk ve çamaşır musluğu olarak 3`e ayrılır. Bahçe musluğu gibi türleri de vardır. Birden fazla musluk başı içeren musluk çeşitlerine batarya denir.

}Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Musluk maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar