mutluluk

Mutluluk, TDK sözlüğünde “bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşmaktan duyulan kıvanç durumu” olarak tanımlanmakta olup, şimdiye dek sayısız değişik tanımları yapılmış göreceli bir kavramdır.

MUTLULUK (türkçe) anlamı

1. tüm özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu
2. ongunluk
3. kut
saadet.

MUTLULUK (türkçe) anlamı

4. Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu
5. ongunluk
6. kut
7. saadet
8. bahtiyarlık
9. Kâmuran'ın bahçesi ikisi arasında tam bir mutluluk durağı.- H. E. Adıvar.

MUTLULUK (türkçe) ingilizcesi

1. n. happiness
2. well being
3. felicity
4. bliss
5. blissfulness
6. elation
7. glory
8. heaven
9. nirvana
10. weal
11. welfare
12. sense of well being
13. smiles

MUTLULUK (türkçe) fransızcası

1. bonheur [le]
2. délice [le]
3. félicité [la]
4. paradis [le]
5. prospérité [la]

MUTLULUK (türkçe) almancası

1. n. Beglückung
2. Fortuna
3. Glück
4. Heil
5. Seligkeit
6. Wohl
7. Wohlbefinden
8. Wohlergehen
250px|thumb|right|Mutluluğu temsil eden bir resim

Mutluluk, TDK sözlüğünde “bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan doğan kıvanç durumu” olarak tanımlanmakta olup, şimdiye dek sayısız değişik tanımları yapılmış görece ve göreli bir kavramdır.

Mutluluk kavramı hakkında farklı görüşlerKimileri mutluluğu maddi alanda, kimileri manevi alanda, kimileri ise hem maddi hem manevi alanda edinilebilecek bir ruhsal hal olarak ele almışlardır. Örneğin, mutluğun manevi alanda edinilebilecek bir hal olduğunu düşünen eski Grek düşünürleri mutluluğu erdemin ödülü olarak değerlendirmişlerdir. Mutluluk hakkında mistisizmde, çeşitli dinlerde ve felsefi ekollerde ortaya konan görüşlerde farklılıklar genellikle şu soruların yanıtlarında toplanmaktadır:

 • Mutluluk bir amaç mı, bir sonuç mu olmalıdır?
 • Mutluluk, manevi değerlere mi bağlıdır, maddi değerlere mi bağlıdır?
 • Maddi değerlerin edinilmesiyle edinilen geçici hal mutluluk kapsamında değerlendirilebilir mi?
 • Mutluluk kişinin diğerleri hakkındaki hareketleriyle ne derecede ilişkilidir, diğer insanlarla birlikte yaşamayan, toplumdan yalıtılmış biri mutlu olabilir mi?
 • Istırap ya da mutsuzluğu tatmamış biri mutlu olabilir mi?


Ruhçu görüşSpiritüalist görüşe göre ruhun dünyaya gelme amacı mutlu olmak değil, tekamül etmektir. Mutluluk ise bir amaç değil, bir sonuçtur. Mutluluk maddi değerlerle edinilemez, çünkü maddi değerler geçici olup, bir gün yok olacaklardır. Şu halde gerçek veya devamlı mutluluk, geçici olmayan manevi değerlere bağlı olup, ebediyen yaşayacak olan canlılara duyulan sevgiyle ve diğerkamca hareketlerle yakından ilgilidir. Gerçek mutluluk, başkaları için verilen emeklerin ruhta bıraktığı hazlardır, vazifesini yerine getiren varlığın duyduğu huzur ve sevinç halidir.

Mutluluk hakkında vecizeler • “``Kişinin yaşadıkça memnun ve mutlu olması için gereken şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. (…) Bir insan böyle hareket ederken ‘benden sonra gelecekler acaba böyle bir ruhla çalıştığımı bilecekler mi` diye bile düşünmemelidir. Hatta en mutlu olanlar hizmetlerinin bütün nesillerce bilinmemesini tercih edecek karakterde bulunanlardır``.” (M.K. Atatürk,1937,100 ve 1937,5-277)


 • ``“(...) Hal böyleyken, insanlar gerçek mutluluk ve kurtuluşu, ancak maddelere tapan nefislerinin hava ve hevesine tutsak olmuş iradelerine göre değer biçtikleri birtakım uydurma kurallardan beklemektedirler. (…) Maddelere ve objelere bağlı mutluluklar, doğal olarak bu cansız şeyler gibi geçicidir (fanidir) ve günün birinde onlar gibi çökecek, yıkılıp gidecek, yok olacaklardır. Fani şeylere bağlı ve onlarla geçerli hiçbir mutluluk devamlı olamaz. Devam eden, ölmeyen bir mutluluk, ebedi (sonsuz) değerlere bağlı ve onlarla geçerli bir mutluluktur. Şu halde hakiki mutluluğun kaynaklarından birini de, ebedi olan canlı varlıklara, özellikle insan ruhlarına duyulan sevgi oluşturur. Çünkü o (sevgi) ebedidir. (...) İnsanın hakiki mutluluğunun ilk kapılarını açan sevgi, merhamet, şefkat ve yardım duygularıyla beslenir. Bu duygular mutluluk kapısının en sadık kapıcılarıdır. Bunlar izin vermeden ne gerçek sevgiye ulaşılır, ne de büyük mutluluğun kapıları açılır.``” (Neo-spiritüalizm`in kurucusu Dr.Bedri Ruhselman)


 • “``Bütün mutsuz olanlar, yalnız kendi mutlulukları peşinde koşanlardır. Bütün mutlu olanlar ise başkalarının mutlu olması için çalışanlardır``.” (Budizm)


 • “``Engelleri aşmak, varoluşun en büyük hazzıdır; bunlar ticaret ve iş yaşamındaki maddi şeylerde de olabilir, öğrenme ve bilimsel araştırmadaki düşünsel şeylerde de olabilir; bu engellerle savaşmak ve onları yenmek mutluluk verir``." (Schopenhauer)


 • ”``İnsanın gerçek varlığını bilmesi mutluluk, unutması ise elemdir.”`` (Sri Nisargadatta Maharaj)


Kaynakça • Mutluluk
 • Mukadderat ve İcabat,Bedri Ruhselman
 • Ruh ve Kainat dergileri (18 sayılık cilt)
 • Atatürkçülük, Milli Eğitim Basımevi, İstanbul,1984


commons|Category:Joy<!--kategori-->

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki mutluluk maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Mutluluk (film)

  Mutluluk, Zülfü Livaneli'nin eserinden uyarlanan, 2007 yapımı bir Abdullah Oğuz filmi.

  Bir Damla Mutluluk

  Bir Damla Mutluluk, Orhan Gencebay'ın 1982'de Kervan Plakçılık'tan çıkan albümüdür. Albümde 10 şarkı bulunmaktadır.

  Mutluluk (roman)

  Mutluluk, Zülfü Livaneli'nin yazdığı bir romandır.

  Mutluluk (anlam Ayrımı)

  Mutluluk, tüm özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan doğan kıvanç durumudur. Şu anlamlara da gelebilir:

  Bir Yudum Mutluluk (film)

  ''Bir Yudum Mutluluk'', Orhan Aksoy'un senaryosunu yazdığı ve yönettiği 1982 yapımı Türk filmidir. Filmin başrollerinde Orhan Gencebay ve Necla Nazır oynamaktadır. Filmin yapımcılığını ise Selim Soydan üstlenmiştir.

  Diogenes

  Diyojen (Diogenes) (Yunanca: Διογένης ὁ Σινωπεύς), MÖ 412 (ya da MÖ 404) - MÖ 323 yılları arasında yaşamış Kinik felsefesinin öncüsü ünlü filozoftur. Sinop'ta doğmuş Korint'de ölmüştür.

  Ecstasy

  Yüksek dozda ecstasy kullanımı, sanılandan çok daha fazla zarara neden olabilir. Amerikan Nöroloji Dergisi, ecstasy'nin hafızayı zayıflattığı konusuna yer verdi. Kanada Toronto Üniversitesi Tıp Kürsüsü Profesörü Konstantine Zakzanis şöyle diyor: "Bir yıl süre ile ecstasy ...

  Felicity

  Türkiye'de de yayımlanmış 1998-2002 arasında gösterilen TV dizisi.