--}}

Númenor

Númenor, Tolkien Mitolojisinde kurgusal bir coğrafi bölgedir. Orta Dünya ve Aman'ın arasında,büyük denizin ortasında bir adada Dúnedain'lerin yaşadığı krallıktır.Ada Melkor'la savaşan sadık insanlara Valar tarafından denizin ortasından çıkarılarak hediye edilmiştir.

Númenor, Tolkien Evreninde hayali bir coğrafi bölgedir. Orta Dünya ve Aman`ın arasında,büyük denizin ortasında bir adada Dúnedain`lerin yaşadığı krallıktır.Ada Melkor`la savaşan sadık insanlara Valar tarafından denizin ortasından çıkarılarak hediye edilmiştir.

"Hediye edilen ülke" anlamına gelen Andor, Arda`nın Atlantis`i; Númenor`un Elfçe isimlerinden biridir. Bu, Güneşin İkinci Çağının sonunda Büyük Deniz Belegaer sularına gömülen büyük ada krallığıdır. Undying Lands (ölümsüz Topraklar) ile Orta Dünya arasında bulunan bu adada yaşayan Numenorlular özellikle denizlerde büyük bir güç haline gelmişler fakat güçlendikçe kibirlenmişlerdi. Sonunda Sauron`un da çabaları ile Arda`ya savaş açan Numenorlular kendi sonlarının da gelmesine neden olmuşlardır.

Kaynakçataslak-ortadünya

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.