Nautilus

Familyası: Nautilusgiller (Nautilidae). Yaşadığı yerler: Pasifik ve Hint Okyanuslarında. Özellikleri: Helezon biçimli kalkerli bir kabuk içinde bulunur. Ağız çevresinden kollar uzanır. Yumurtlayarak ürer. Çeşitleri: Yaşayan altı türü bilinmektedir.

NAUTILUS (türkçe) anlamı

1. i. (çoğ. -luses
2. Lat. -li) kafadanbacaklı yumuşakçalar grubundan sedefli deniz helezonu.
3. notilus

Nautilus (almanca) ingilizcesi

1. n. nautilus,n. shellfish native to warm seas having pale delicate coiled shells,

Nautilus İngilizce anlamı ve tanımı

Nautilus anlamları
    (noun) The argonaut
2. -- also called paper nautilus. See Argonauta
3. and Paper nautilus
4. under Paper.(noun) A variety of diving bell
5. the lateral as well as vertical motions of which are controlled
6. by the occupants.(noun) The only existing genus of tetrabranchiate cephalopods. About four species are found living in the tropical Pacific
7. but many other species are found fossil. The shell is spiral
8. symmetrical
9. and chambered
10. or divided into several cavities by simple curved partitions
11. which are traversed and connected together by a continuous and nearly central tube or siphuncle. See Tetrabranchiata.(noun) The only existing genus of tetrabranchiate cephalopods. About four species are found living in the tropical Pacific
12. but many other species are found fossil. The shell is spiral
13. symmetrical
14. and chambered
15. or divided into several cavities by simple curved partitions
16. which are traversed and connected together by a continuous and nearly central tube or siphuncle. See Tetrabranchiata.(noun) A variety of diving bell
17. the lateral as well as vertical motions of which are controlled
18. by the occupants.(noun) The argonaut
19. -- also called paper nautilus. See Argonauta
20. and Paper nautilus
21. under Paper.
Nautilus tanım:
Kelime: nau·ti·lus
22. Söyleniş: 'no-t&
23. l-&
24. s
25. 'nä
26. -
27. İşlev: noun
28. Türleri: plural -lus·es or nau·ti·li /-t&
29. l-I
30. -E/
31. Kökeni: New Latin
32. from Latin
33. paper nautilus
34. from Greek nautilos
35. literally
36. sailor
37. from naus ship
38. 1 : any of a genus (Nautilus) of cephalopod mollusks of the So. Pacific and Indian Oceans with a spiral chambered shell that is pearly on the inside -- called also chambered nautilus
39. 2 : PAPER NAUTILUS
40. [nautilus illustration]
41.

Nautilus (ingilizce) fransızcası

1. n. nautile

Nautilus (ingilizce) almancası

1. n. (Art) Meeresschnecke

Nautilus (ingilizce) italyancası

1. s. nautilo (mollusco marino)

Nautilus (ingilizce) ispanyolcası

1. s. nautilus

Nautilus (ingilizce) portekizcesi

1. s. náutico
2. argonauta

Nautilus (ingilizce) flemenkcesi

1. zn. nautilus (weekdier)
Familyası: Nautilusgiller (Nautilidae). Yaşadığı yerler: Pasifik ve Hint Okyanuslarında. Özellikleri: Helezon biçimli kalkerli bir kabuk içinde bulunur. Ağız çevresinden kollar uzanır. Yumurtlayarak ürer. Çeşitleri: Yaşayan altı türü bilinmektedir.

Güney Pasifiğin derin sularında yaşayan kafadanayaklılar (Cephalopoda) sınıfından bir yumuşakça. Notilus olarak da bilinir. Hint Okyanusunda da birkaç türüne rastlanır. Helezon biçiminde kıvrılmış kalkerli bir dış kabuğu vardır. Salyangoz görünümündedir. Erişkinleri 1,5 kg ağırlığa yaklaşır ve kabuklarının çapı ancak 15-20 cm’yi bulur. Kabuk, enine bölmelerle odacıklara ayrılmıştır. Hayvan kabuğun en son odasını işgal eder. Büyüdükçe ilâve edilen yeni odaya taşınır. Diğer odalar salgıladığı bir gaz ile doludur. Hem yüzebilmekte hem de sürünebilmektedir. Hint Okyanusundaki N. pompilius türünün çapı 15-25 cm’yi bulur. Beyazımsı olan kabuğunun üzerinde kızıl kahverengi çizgiler mevcuttur.

Nautilusun arkasından uzanan ince bir şerit, çeperlerde bulunan deliklerden geçerek en iç odacığa kadar uzanır. Ağız etrafında 90 kadar tentakül (kol) bulunur. Kollar vantuz (emeç) lardan mahrumdur. Yengeç ve diğer hayvanları bu kollarla avlar. Çoğunlukla gece aktiftirler. Kendi hacmindeki deniz suyu ile aynı ağırlıktadır.

Genellikle tropik suların 400-500 metre derinliklerinde rastlanır. Kabuk bölmelerindeki gazın kontrolü ile hayvanın yüzmesi ve farklı derinliklere inip çıkması sağlanır. Etki-tepki sistemiyle hareket eder. Bunun için başın biraz altında bulunan boşluktan su fışkırtır. Bunun meydana getirdiği tepkiyle suda hızla yol alır. İki çift solungaca sahiptir. Mürekkep kesesi bulunmaz. Ayrı eşeylidir. Ahtapot ve mürekkepbalıkları gibi yumurta ile çoğalır. Yaşayan altı türü bilinmektedir.

Edebiyatta

Jules Verne in Denizler Altında YirmiBin Fersah adlı kitabındaki, nükleer denizaltı. Bu denizaltı Gemilere saldırmaktan dolayı romanlarda önce bir deniz canavarı olarak tanıtılmıştır.

Bu denizaltı Kaptan Nemo tarafından yaratılmış ve Nemo tarafından yönetilmektedir. Kendisi Hint prensi ve Yüksek dereceli bir Mühendistir. Ölüm Tanrısı Kaliye tapan bir prenstir.

Son derece yüksek teknoloji sahibi bu denizaltı ve Nemo , Centilmen 7li isimli filmde kahraman olarak önümüze çıkmıştır.
Önceki Paylaşımlar