Nedbe

Nedbe Vücudun dışında veya içinde bir yara, doku kaybı, harabiyet gibi durumun vücutça tamirinden sonra kalan iz ve doku topluluğu. Skatris ismi de verilen medbe; bir darbenin, deri altı dokusunu da içine alacak şekilde, deride veya bir iç organda meydana getirdiği doku kaybını kapatmak için cereyan eden tamir olaylarının bir sonucudur. Bu tamir, bağ dokusu artımı ile olur. Bu durumda deri üzerinde çevreye göre farklı, belirgin ve şekilsiz bir iz ortaya çıkar. Çoğu defa deri seviyesind

NEDBE (türkçe) anlamı

1. (Bak Nedebe)
Nedbe Vücudun dışında veya içinde bir yara, doku kaybı, harabiyet gibi durumun vücutça tamirinden sonra kalan iz ve doku topluluğu.

Skatris ismi de verilen medbe; bir darbenin, deri altı dokusunu da içine alacak şekilde, deride veya bir iç organda meydana getirdiği doku kaybını kapatmak için cereyan eden tamir olaylarının bir sonucudur. Bu tamir, bağ dokusu artımı ile olur. Bu durumda deri üzerinde çevreye göre farklı, belirgin ve şekilsiz bir iz ortaya çıkar. Çoğu defa deri seviyesinde veya az kabarık olarak bulunurlar. Renkleri önceleri pembe-kırmızı iken, sonraları tamamen açılarak normal deri rengini alır. Genellikle serttirler. Nedbelerin, kendiliklerinden iyileşmeleri söz konusu değildir.

Bazan oldukça büyük boyutlara ve çirkin bir görünüme erişebilirler ki; buna da keloid denir. Yanık ve şua tedavisine bağlı olarak hasıl olan nedbelerin, ileride kanserleşme ihtimalleri vardır ki; bunların cerrahi olarak veya bazı ilaçların (kortikosteroit) uygulanmasıyla tedavileri mümkündür.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
Önceki Paylaşımlar