Nohut,mercimek Ve Fasulye Nasıl Çimlenir

soru detayı öğretmen bize ödev verdi farklı türlerde tohumların çimlenmelerini araştırıın dedi yarına ve bana acil lazım

Fasulye'nin çimlenmesi


Fasulye bitkisi tohumlarıyla (kurutulmuş çekirdekleriyle) çoğaltılır. Tohumlar ilkbaharda ve iklimin uygun olduğu yörelerde ikinci ekim olarak sonbaharda doğrudan doğruya bahçemizde hazırlanacak yerlerine ekilir. Bitkinin çimlenmesi için havanın 18-30 ºC sıcaklıkta ve toprağın nemli olması gerekir. Bu nedenle uygun sıcaklıklarda tohumların birkaç gün önceden sulanıp tava gelmiş toprağa ekilmesi doğru olur. Tohumlar sıralara ekilir ve sıra üzerindeki aralıklar sırık fasulyeler için 20-30 bodur fasulyeler için 15-20 cm.; ekilecek toprak derinliği 3-5 cm. olmalıdır.

Fasulye tohumları toprak sıcaklığının 18–30 ºClerde olduğu zaman en iyi çimlenmeyi göstermektedir. Tohumların normal bir çimlenme gösterebilmesi için sıcaklık ile beraber toprak neminin de yeterli olması şarttır.

Mercimek'in çimlenmesi


Mercimek tohumları her bir kurşun tuzu konsantrasyonunun (1,2,3 ve 4 mM) 150 ml’lik çözeltilerine (kontrol için bidestile su) bırakılmış ve bitki büyüme kabininde 23-24 ºC de karanlık ortamda 24 saat bekletilmiştir. Bu sürenin sonunda şişme ortamından alınan tohumlar, içerisine çift katlı filtre kağıdı döşenmiş ve 9 ml şişme ortamı sıvısıyla ıslatılmış 11 cm çapındaki petrilerin her birine 30’ar tohum gelecek şekilde ekim yapılmıştır. Ekimden hemen sonra kapağı kapatılan petriler bitki büyüme kabinine kaldırılmış ve 72 saat süreyle 23-24 ºC’lik karanlık ortamda çimlenmeye bırakılmıştır. Bu arada her 24 saatte bir petrilere çimlenme ortamı sıvısından 1 ml eklenmiş ve radikula belirimi esasına göre tohumların çimlenme oranları belirlenmiştir. Ayrıca 72 saatlik sürenin sonunda çimlenmiş tohumların kök uzunlukları milimetrik bir cetvel yardımıyla ölçülerek sonuçlar kaydedilmiştir.

Tohumun çimlenmesi


Serpme ekim metodunda daha fazla tohum kullanılmakta ve üniform bir çimlenme sağlanamamaktadır. Ancak en ideal ekim metodu tohum ekme makineleriyle sıraya ekimdir. Sıra arası mesafesi 25-35 cm., sıra üzeri 3-5 cm. arasında değişir. Nohudun toprakta çimlenebilmesi için toprak ısısı +3ºC'den fazla olmalıdır. Nohut danelerinin optimum çimlenmesi için ortalama 15 ºC sıcaklığa ihtiyaç vardır. 26ºC'yi aşan sıcaklık ºCleri çimlenme üzerine olumsuz etkide bulunmaktadır. Yüksek sıcaklık ºCleri nohut bitkisindeki yaprak sayısını artırmaktadır. Optimum üzerindeki yüksek sıcaklık ºCleri gövdenin zayıf olmasını ve daha az dal oluşturmasını teşvik eder.

Nohudun çimlenmesi toprak sıcaklığı 3-10 ºC'nin arasında ve uygun toprak nemi olduğu zaman başlar. Tohumun toprağa düşmesinden yaklaşık bir hafta sonra çimlenme dediğimiz acılım başlar
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar