Nuh'un Gemisi

Nuh'un Gemisi

Günümüzden yaklaşık 7 bin 500 yıl önce gerçekleşen Nuh tufanı ili ilgili neler biliyoruz? Aylık Kırmızı Çizgi dergisi son sayısında Nuh tufanının bilinmeyenlerini yazdı.

Günümüzden yaklaşık 7 bin 500 yıl önce gerçekleşen Nuh tufanı ili ilgili neler biliyoruz? Aylık Kırmızı Çizgi dergisi son sayısında Nuh tufanının bilinmeyenlerini yazdı.

Hz.Nuh'un gemisi, tahminlerin aksine tahtadan değil, metalden yapılmış. Hareketi için ise, kol gücü ya da yelken değil, buhar gücü kullanılmış.

Aylık siyaset, strateji ve toplum dergisi 'Kırmızı Çizginin son sayısında İlhami Yangın'ın Hz. Nuh'un gemisi ile ilgili araştırmasına yer verildi. Söz konusu yazıya göre, günümüzden yaklaşık 7 bin 500 yıl önce cereyan eden büyük Nuh tufanı bilinmeyen pek çok bilgiyi barındırıyor.

Nuh'un Gemisi, 'Bu gemiyi Tanrı bile batıramaz' diyerek inşa edilen ancak daha ilk seferinde bin 500 kişiye mezar olan Titanik ile hemen hemen aynı hacim ve büyüklüğe sahip bulunuyor. İslam alimlerinin yorumları ve Tevrat'taki bilgilere göre, Hz. Nuh'un gemisinin uzunluğu 205 metre 27 santim, denizden yüksekliği ise 20.5 metre.

Alimlerin üstünde mutabakata vardığı diğer bir husus ise geminin buharla çalıştığı. Söz konusu yazıda, Elmalılı Hamdi Yazır'ın konuyla ilgili şu görüşlerine yer veriliyor: "Gemi yelkenli olmayıp, vapur gibi ocaklı ve istim gibi feveranlı yani kaynayıp fışkıran bir kuvvetle harekete geçmiştir. Şimdi biz gemiden söz edilirken tam ocak feveran ettiği sırada 'yükle' emri verildiğini işittiğimiz zaman o geminin hareket etmeye hazır bir vapur olduğunu anlamakta hiç tereddüt etmeyiz"

'Hz. Nuh'un gemisi de Titanik gibi buharla çalışıyordu' başlıklı araştırmada, Eski Diyanet İşleri Başkanlarından Ömer Nasuhi Bilmen'in de tefsirlerinde Hz. Nuh'un gemisinin buharla çalışan bir vapur olduğunun onaylandığı belirtiliyor. Yazıda, "Geminin kazanlı olduğuna ve buharla çalıştığına dair ilk bilgi ise Ebu Hayyan'ın tefsirinde yer almaktadır. Hayyan konuyla ilgili, -tennur-un suyun toplandığı yer olduğunu nakletmiştir. Bu ifade hemen hemen geminin kazanının olduğunu doğrulamaktadır" deniliyor.

Nuh Tufanı ile ilgili yazıdan bazı alıntılar şöyle:

-İslam alimlerinin yorumları ve Tevrat'taki bilgilere göre, Hz. Nuh'un gemisinin uzunluğu 205 metre 74 santim, genişliği 34 metre 29 santim. Denizden yüksekliği ise 20.5 metre. Gemi tahminlerin aksine tahtadan değil, metalden yapılmıştır. Hareketi için kol gücü ya da yelken değil, buhar gücü kullanılmıştır.

-Hz. Nuh'un gemisinin kazanlı olup buharla çalıştığına dair bilgiler, İslam alimlerinden Ömer Nasuhi Bilmen'in Kur'an tefsirinde şu şekilde yer alır: 'Hz. Nuh'un gemisi saçtan yapılmış ve buharla çalışan bir gemiydi. Üç tabakadan oluşuyordu. Alt tabakada vahşi haşarat denilen hayvanlar, orta tabakada sair ehli hayvanlar, üst tabakada Hz. Nuh ile kendisine iman etmiş olanlar bulunuyordu'

-Kur'an'da Hz. Nuh'un gemisinin çalışmasıyla ilgili ayet şöyle: "Nihayet emrimiz geldiği ve tennur (tandır veya geminin kazanı) tutuşup parladığı zaman dedik ki; erkeği ve dişisi olan her canlıdan ikişer tane, aleyhlerinde hüküm verlimemiş olanların dışında aileni ve iman etmiş olanları geminin içine yükle.' (Hud suresi: 40)

-Tevrat'a göre tufan, Şubat'ın 17'sinde başladı. 40 gün yağmur yağdı ve sular yükseldi. Suların yükselmesi 150 gün sürdü. Temmuz 17'de gemi Ağrı Dağı'na oturdu. Bu, tam 5 aylık bir süre. Ancak karaların görünmesi için tam bir sene geçmesi gerekmekteydi.

Ayrıca bakınız

Büyük Tufan
Nuh'un Gemisi Nuh'un Gemisi
2010-01-18T14:35:02+02:00
İnanmayanlar geminin kazanını inceleyin göreceksiniz kullanma kılavuzunun altında merlin fabrikasında üretilmiştir britanya garantisindedir der ve servis telefonu da var dönemin telefon hattı günümüz kod sistemine uygun olmadığından o dönemin telefonları kömür ile çalıştığından irtibat sağlayamadık demekki hala beyni kömürile çalışan araştırmacılar sadece müze ve arşiv depolarında küflenmeyip aramızda dolaşıyorlar utanç adına buda bir büyük kazanç milletim adına kıvanç duyuyorum Enop Kavalyeri
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar