Oditoryum

Oditoryum

Oditoryum (Latince: ''audire'', "işitmek", ''Auditorium''), konferans, konser ya da tiyatro gösterilerinin yapılabileceği gibi düzenlenmiş büyük salon.

ODITORYUM (türkçe) anlamı

dinleme salonu.

ODITORYUM (türkçe) anlamı

1.
2. 1 . Etkinlik merkezi.
3. 2 . Antik Roma'da halkın ozanları dinlemek üzere toplandığı yer.

ODITORYUM (türkçe) ingilizcesi

1. n. auditorium,
Oditoryum (Latince: audire, "işitmek", Auditorium), konferans, konser ya da tiyatro gösterilerinin yapılabileceği gibi düzenlenmiş büyük salon. Bir yanında sahne, bir yanında izleyiciler bölümü yer alır. İzleyiciler bölümü localar, balkonlar ve galeriden (en üst katta ayakta durulan balkon) oluşabilir. Daha iyi bir görüş sağlamak içi oditoryumların zemini sahneye doğru eğimli ya da basamaklar halinde alçalacak gibi yapılır. Duvarlarda ve tavanda gizli olarak yerleştirilmiş ışıklandırma aygıtları, ses yükselticiler, havalandırma bacaları vb. bulunur. Üniversitelerdeki büyük dersliklere de oditoryum dendiği olur.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Oditoryum maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar