Onomastik, dilbiliminin özel isimleri inceleyen bir dalıdır.

ONOMASTIK (almanca) türkçe anlamı
1. i. onomastik (f)
ONOMASTIK (türkçe) anlamı
2. Özel adlar ve özellikle kişi adları bilimi.
ONOMASTIK (türkçe) anlamı
3. özeladbilim
ONOMASTIK (türkçe) almancası
1. n. Namenkunde
2. Onomastik
3. Onomatologie
Onomastik, dilbiliminin özel isimleri inceleyen bir dalıdır.

Onomastikçiler arasında, dilin tüm sözcüklerinin özel isimlerden türediğini iddia edenler bile var. Yunanca ``onomastikos`` dan gelir. (onoma = ad) adla ilgili demektir, adların kokeni ve anlamları ile uğraşan dilbilim dalıdır.

}

Anvadurezh Onomí stica Onomastika Namenforschung Onomastics Onomástica Onomastika Onomastique Onomástica Onomastika Ní©vtan Onomastica Onomastiek Onomástica Ономастика Onomastika Onomastika

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki onomastik maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Onomastik

  Onomastik, dilbiliminin özel isimleri inceleyen bir dalıdır.

  özeladbilim

  Onomastik, dilbiliminin özel isimleri inceleyen bir dalıdır. Onomastikçiler arasında, dilin tüm sözcüklerinin özel isimlerden türediğini iddia edenler dahi vardır.

  Osmanlı Türkçesi

  Osmanlı Türkçesi ('Osmanlıca' ya da lisân-i Osmânî: لسانه عثمانى) Osmanlı devlet ve resmi yazışma dilidir. Bilimsel alanlarda Tarihî Türkiye Türkçesi denilmektedir. Tanım 13-20.

  Arapça Isim

  عب) ile başka bir kelime birleştirilir. ''ʿAbd'' (çoğul, ''ʿabid'') kul veya köle demektir ve , , , , , , , , , , , , , ve gibi başka adla birleştirilerek kullanılır. ''ʿAbd'' dişisel uyarlaması ''ʿAmah'' olup, bu nedenle ʿAbd-Allāh (''Allah’ın kulu'') adının dişisel ...