Palto

Palto (giysi)

PALTO (türkçe) anlamı

1. Soğuk havalarda öbür giyeceklerin üstüne giyilen kalın kumaştan giysi:
Burası çok sıcak
2. çıkar paltonu
getir as şuraya!- M. ޞ. Esendal.

PALTO (türkçe) anlamı

3. soğuk havalarda öbür giyeceklerin üstüne giyilen kalın kumaştan giysi.

PALTO (türkçe) ingilizcesi

1. [paltò (m) ]n. coat
2. n. coat
3. overcoat
4. topcoat
5. greatcoat
6. cloak
7. wrap

PALTO (türkçe) fransızcası

1. manteau [le]
2. paletot [le]

PALTO (türkçe) almancası

1. n. Covercoat
2. Mantel
3. Überkleidung
4. Überrock
Palto (Nikolay Vasilyeviç Gogol`un 1842 yılında yayımlanan uzun hikayesi. Yazar gerçekçi bir üslupla kaleme aldığı bu hikayesinde küçük adam temasını ele alır. Sıradan insanların çektiği sıkıntılar, maruz kaldığı eşitsizlikler ve çektikleri acılar hikayenin başkahramanı Akakiy Akakieviç`in yaşantısıyla tüm çıplaklığı ile gözler önüne serilir. Bu yapıtı dönemin Çarlık Rusyası`nda büyük tepki alır ve Gogol Rus insanını aşağılamakla suçlanır.

Gogol hikayeyi bir toplantıda anlatılan bir olaydan esinlenerek yazmıştır. Anlatılan olay av meraklısı sıradan bir memurun yıllarca para biriktirerek aldığı tüfeğini dereye düşürmesi ve sonrasında girdiği bunalımla ilgilidir. İçine girdiği depresyondan ancak arkadaşlarının ona yeni bir tüfek alması ile kurtulmuştur.

Bu yapıt Gerçekçi Rus Edebiyatı`nın mihenk taşı olarak nitelendirilebilir. Dostoyevski Gogol`a ve eserine ilişkin "Hepimiz onun Palto`sundan çıktık" diyerek eserin önemini dile getirmiştir.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Palto maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar