Panda

Panda Yaşadığı yerler: Büyük panda Tibet ve Batı Çin'de küçük panda ise Himalayalarda yaşar. Özellikleri: Çoğunlukla bambu kamışının filizleriyle beslenen, sık ve yumuşak tüylü, sevimli memeli hayvanlardır. Büyük panda ayıya, küçük panda kediye benzer. Çeşitleri: Büyük veya dev panda (Ailuropoda melanoleuca) ve küçük panda (Ailurus fulgens) olmak üzere iki türü mevcuttur. Hindistan ve Çin'in bambu koruluklarında yaşayan memeli hayvanlardan iki türün ortak adı. Büyük pandanın vücut yapı

PANDA (almanca) türkçe anlamı

1. i. panda (m)

PANDA (fransızca) türkçe anlamı

2. [le] panda

PANDA (inglizce) türkçe anlamı

3. i. panda

PANDA (türkçe) anlamı

4. Etçillerden
5. Avustralya ile Himalaya ormanlarında yaşayan
6. tüyleri sık ve pas kırmızısı renginde
7. karnı
8. bacakları kara
9. postu beğenilen bir hayvan (Ailurus fulgens).
10. 2. anlamı panda.

PANDA (türkçe) anlamı

11. etçillerden
12. tüyleri sık ve pas kırmızısı renginde
13. karnı
14. bacakları kara
15. postu beğenilen bir hayvan (ailurus fulgens).
1. n. black and white mammal that is closely related to the bear
2. police car
3. patrol carn. panda
4. black and white mammal that is closely related to the bearn. panda
black and white mammal that is closely related to the bear,

PANDA (türkçe) ingilizcesi

5. n. black and white mammal that is closely related to the bear
6. police car
7. patrol carn. panda
8. black and white mammal that is closely related to the bearn. panda
black and white mammal that is closely related to the bear,

Panda (almanca) ingilizcesi

9. n. black and white mammal that is closely related to the bear
10. police car
patrol car,

Panda (fransızca) ingilizcesi

11. (m) n. panda
12. black and white mammal that is closely related to the bear,

Panda İngilizce anlamı ve tanımı

Panda anlamları
  (noun) A small Asiatic mammal (Ailurus fulgens) having fine soft fur. It is related to the bears
13. and inhabits the mountains of Northern India.
Panda tanım:
Kelime: pan·da
14. Söyleniş: 'pan-d&
15.
16. İşlev: noun
17. Kökeni: French
18. perhaps from a language of the southeast Himalayas
19. 1 : a long-tailed largely herbivorous mammal (Ailurus fulgens) that is related to and resembles the American raccoon
20. has long rusty or chestnut fur
21. and is found from the Himalayas to China -- called also red panda
22. 2 : GIANT PANDA
23. [panda illustration]
24.

PANDA (türkçe) fransızcası

1. [le] panda

PANDA (türkçe) almancası

1. n. Panda

Panda (fransızca) italyancası

1. (zoologie) panda {invariable}

Panda (fransızca) ispanyolcası

1. (zoologie) panda (m)

Panda (fransızca) portekizcesi

1. (zoologie) panda (m)

Panda (fransızca) flemenkcesi

1. (zoologie) panda (m)
Panda Yaşadığı yerler: Büyük panda Tibet ve Batı Çin'de küçük panda ise Himalayalarda yaşar. Özellikleri: Çoğunlukla bambu kamışının filizleriyle beslenen, sık ve yumuşak tüylü, sevimli memeli hayvanlardır. Büyük panda ayıya, küçük panda kediye benzer. Çeşitleri: Büyük veya dev panda (Ailuropoda melanoleuca) ve küçük panda (Ailurus fulgens) olmak üzere iki türü mevcuttur.

Hindistan ve Çin'in bambu koruluklarında yaşayan memeli hayvanlardan iki türün ortak adı. Büyük pandanın vücut yapısı ayıyı andırdığından “bambu ayısı” olarak da anılır. Küçük panda ise daha çok kediye benzediğinden “kedi pandası” olarak bilinir.

Büyük panda veya dev panda, bugünkü memeli hayvanların en ilginçlerinden ve sevilenlerindendir. Tibet ve Batı Çin'in kar ve sisle örtülü yüksek kesimlerindeki bambu ve Alp Gölü koruluklarında yaşar. Ayılara çok benzer. Uzunluğu 1-1,6 metre, ağırlığı 75-180 kg dolaylarındadır. Sık tüylü postunun rengi, kısmen beyaz veya kremdir. Kısa ve kalın bir kuyruğu vardır. Bacaklarında, omuzlarında, kulaklarında ve göz çevresinde siyah renkler hakimdir. Ağaçlardan çok, yerde gezinir.

Genellikle yeni filizlenmiş bambu kamışı yer. Önceleri pandanın sadece bambu yiyerek yaşadığı sanılıyordu. Hakikatte ise uzun süre bambusuz yaşayabilir. Bambunun bulunmadığı şartlarda sulu bitkilerle beslenir. Bazan da böcek ve kuş yumurtaları yerler. Esarette zaman zaman pişmiş et bile yer. Hür olarak yaşarken bambu kamışı filizleri asıl yiyeceğini teşkil eder. Yemini oturarak ve ön ayaklarıyla tutarak yer. Bu esnada dikkati çekcek şekilde ön ayağının baş parmağı ile besini kavrar. Hakikatte bu onun altıncı parmağıdır. Baş parmak görünüşünde ve hareketliliğindedir. Bununla besinlerini koparır. Böyle altı parmağı olan tek memeli hayvandır. (Küçük pandada da bu altıncı parmak mevcuttur.) Bu parmak el ayası kemiğinin uzantısıdır.

Öğütücü dişleri yassı ve geniştir. Çene kasları, sert yiyeceklerin çiğnenerek lapa haline gelmesini sağlayacak şekilde kuvvetlidir. Bitkisel gıdası çok az protein ihtiva ettiğinden yeterli besin almak için günde 12 saat beslenmek mecburiyetindedir. Yavaş ve salınarak hareket ederler. Kemikleri kırabilecek derecede güçlü dişleri onun savunma silahıdır. Kürkünün çevreye uyum sağlayan renkleri de gizlenmesini kolaylaştırır.

Dev panda, üreme devresinin dışında yalnız dolaşır. Genellikle nisan, mayıs aylarında eşleşir. 120-140 gün kadar sonra dişi iki yavru doğurur. Her yavru takriben 140 gr gelir. Bu ağırlık yetişkin panda ağırlığının sekiz yüzde biridir.

Küçük panda veya kedi pandası, Himalayaların 2300-4000 m yüksekliklerinde sık bambu kamışı koruluklarında yaşar. Dev pandadan daha geniş bir alana yayılmış olup Himalayalardan Nepal'e kadar uzanan bölgelerde rastlanır. Çin'de “ateş tilkisi” olarak anılır. Yumuşak, parlak, sık ve uzun tüylü kestane kırmızısı kürkü vardır. 60 cm uzunluğundaki kuyruğu, bol tüylü, mat portakal ve altın sarısı halkalarla süslüdür. Yüzü açık kahverengidir. Geniş ve tüylü tabanları ve yarı kıvrık pençeleriyle sert hava şartlarına iyi uyum sağlar. Ağaçlara tırmanabilir, buz tutmuş kayalara tutunabilir. Ağırlığı 3-5 kg, kuyruğu ile beraber uzunluğu 80-112 cm'dir. Gececi bir hayvandır.

Gündüzleri kıvrılarak bir ağaç dalının çatalında veya bir dal uzantısında yatar. Akşamları yiyecek için ağaçtan inerek bambu korularına gider. Genç filizleri, meyveleri ve rastladığı zaman küçük hayvan, böcek ve kuş yumurtalarını yer. Yeme şekli bambu ayısı gibi olup oturarak yer. Dişi 130 günlük gebelik devresinden sonra, bir ağaç kovuğunda veya bir kayanın girintisinde 1-2 yavru doğurur. Yavrular bir gebelik devresinden sonra, ay boyunca göremediğinden anneleri onları yalnız bırakmaz. Uysal bir hayvandır. Yalnız kendini savunmak için saldırabilir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Kung Fu Panda

  Jackie Chan`in yeni animasyon filmi olacak ve 2008 de vizyona girecek,

  Büyük Panda

  Dev Panda (Ailuropoda Melanoleuca), Ayıgiller familyasından, beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan, iri, tembel, nesli tehlikede olan bir ayı türü. Küçük panda 'dan ayrıt edebilinmesi için Büyük panda veya da sırf bambu ile beslendiğine dikkati çekmek için ...

  Kızıl Panda

  Küçük panda (Ailurus fulgens), Kızıl panda olarak da bilinir, etçiller (Carnivora) takımından çok ürkek ve tehlike altında olan bir tür. Üstünü yalayarak temizlerken bir kediyi andırdığı için "Kedi ayısı" da denilir.

  Küçük Panda

  Küçük panda (Ailurus fulgens), Kızıl panda olarak da bilinir, etçiller (Carnivora) takımından çok ürkek ve tehlike altında olan bir tür. Üstünü yalayarak temizlerken bir kediyi andırdığı için "Kedi ayısı" da denilir.

  Panda Software

  1990 yılında Bilbao, İspanya`da kurulan Panda Software, başlangıçtan bugüne kadar Araştırma ve Geliştirme aktivitelerine odaklanarak, elde ettiği kazanç ile şirket büyümesi, gelişme ve ilerleme konularında yatırımlar yapmaktadır. Panda, 1995 yılında İspanya`da pazar lideri ...

  Fiat Nuova Panda

  Fiat Nuova Panda, Fiat Panda'nın ikinci nesli 2003 yılnda Gingo ismiyle tanıtıldı. Ancak ismi Renault Twingo ile karıştırılmaması için Panda olarak değiştirildi.

  Fiat Panda

  Fiat Panda 1980 yılında üretilmeye başlanan Fiat'ın en küçük otomobillerinden birisidir. Ayrıca 2003 yılında ikinci nesil modeli piyasaya sürülmüştür. Yeni Panda veya Nuova Panda (İtalya'da) diye adlandırılmıştır. 2004 Avrupa yılın otomobili seçilmiştir.

  Dev Panda

  Dev Panda (Ailuropoda Melanoleuca), Ayıgiller familyasından, beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan, iri, tembel, nesli tehlikede olan bir ayı türü. Küçük panda 'dan ayrıt edebilinmesi için Büyük panda veya da sırf bambu ile beslendiğine dikkati çekmek için ...

  Kırmızı Panda

  Küçük panda (Ailurus fulgens), Kızıl panda olarak da bilinir, etçiller (Carnivora) takımından çok ürkek ve tehlike altında olan bir tür. Üstünü yalayarak temizlerken bir kediyi andırdığı için "Kedi ayısı" da denilir.

  Panda (hayvan)

  Panda, kordalılar şubesinden, memeliler sınıfından ve etçiller takımından bir hayvandır.

  Google Panda

  Google Panda, Google'ın, İnternet sitelerini belirli kriterlere göre sınıflandıran uygulaması. Bu sınıflandırma neticesinde çıkan sonuçlara göre de sitelere arama sonuçlarında yer verir.

  Panda (anlam Ayrımı)

  Panda (hayvan), bir hayvan.

  Panda Bambu Ayısı

  Panda (Bambu Ayısı)