--}}

Paskalya

Paskalya İbranice "geçiş" anlamına gelen "pesah"tan gelir.İsa'nın dirilişini dile getiren paskalya, Hıristiyan inancının en büyük bayramı sayılır. Paskalya günü, ilkbahar gün dönümünün yaşandığı 21 Mart'ta dolunayın görülmesinden sonraki ilk pazar günüdür.

Paskalya İbranice "geçiş" anlamına gelen "pesah"tan gelir.

İsa'nın dirilişini dile getiren paskalya, Hıristiyan inancının en büyük bayramı sayılır. Paskalya günü, ilkbahar gün dönümünün yaşandığı 21 Mart'ta dolunayın görülmesinden sonraki ilk pazar günüdür. Bu nedenle paskalya günü'nün tarihi değişebilmekle birlikte genellikle, paskalya tarihi, için nisan ayının ikinci pazarı önerilir.

Paskalya, perhizle geçen beş haftalık (büyük perhiz) bir hazırlık dönemi ile son haftayı (kutsal hafta) kapsar. Paskalya günü'nde (paskalya pazarı) sona erer. Pentekostes (hamsin) yortusuna kadar süren 50 günlük döneme, paskalya dönemi (hamsin dönemi) adı verilir.

Paskalya günü için evlerde özel çörekler (paskalya çöreği) yapılır; yumurta (boyalı paskalya yumurtası) haşlanır; mumlar yakılır; dualar okunur.

Paskalya'yı bütün hıristiyan mezhepleri, kendi inanç düzenlerine göre kutlarlar. süryanilerin Temmuz ayında kutladıkları "Meryem ana paskalyası" adı verilen yortu da paskalya kavramı içine girer.

Katolik kiliselerinde, paskalya gecesi ayininde yeni ateş kutsanır, paskalya mumu yakılır; kutsal kitaptan bölümler okunur, vaftiz törenleri yapılır (Hıristiyanlığın başlangıç döneminde vaftiz törenleri, yılda yalnızca bir kez, paskalya gününde yapılırdı).

Rum ve Rus Ortodoks kiliselerinde gece ayinlerinden önce kilise dışında bir ayin alayı düzenlenir; alay, kiliseden çıkarken hiç ışık yakılmaz; dönüşte ise, İsa'nın dirilişini simgelemek için yüzlerce mum yakılır.

Kaynak

Ekşi Sözlük

Diğer anlamları

paskalya

Türkçe paskalya kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Easter
adj. paschal

paskalya

hıristiyanların, her yıl ısa peygamber'in dirildiğine inanılan günün yıldönümünde kutladığı bayram.

paskalya

Türkçe paskalya kelimesinin Fransızca karşılığı.
Pâques [le]

paskalya

Türkçe paskalya kelimesinin Almanca karşılığı.
npr. Ostern

paskalya

Hristiyanların, her yıl Hz. İsa'nın dirildiğine inanılan günün yıl dönümünde kutladığı bayram:
"Paskalya yortusunda, dinî tatillerde, büyük tatillerde Manisa'ya gelirdim."- P. Safa.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Paskalya
paskalya