Payanda

Düşey bir taşıyıcıyı, binayı ya da tekneyi gerek dengede tutabilmek gerek devrilmesini, çökmesini ya da kaymasını engellemek amacıyla kullanılan ahşap ya da betondan göğüsleyici dayanak.

PAYANDA (türkçe) anlamı

Destek.

PAYANDA (türkçe) anlamı

1. yerinden oynamış bir nesnenin düşmemesi için konulan eğik ya da düz destek
2. dayak

PAYANDA (türkçe) ingilizcesi

1. n. prop
2. pit prop
3. buttress
4. support
5. shore
6. pier
7. pillar
8. plank
9. spur
10. standard
11. stock
12. strut

PAYANDA (türkçe) fransızcası

1. étai [le]
2. étançon [le]
3. chevalement [le]

PAYANDA (türkçe) almancası

1. Strebe
2. Stütze
Düşey bir taşıyıcıyı, binayı ya da tekneyi gerek dengede tutabilmek gerek devrilmesini, çökmesini ya da kaymasını engellemek amacıyla kullanılan ahşap ya da betondan göğüsleyici dayanak. Çeşitli anlamlarda kullanılır: * Mimari lügatında ahşap tekniğine dayalı eski Türk mimarisinde zemin katın üstündeki çıkma bölmeyi (cumba) desteklemeye yarayan dayanaklara payanda adı verilir. * Ayrıca, bakım ve onarım yapılabilmesi için karaya çekilen teknelerin karada alabora olmasını engellemek için yerden ya da iskeleden destek alarak teknenin gövdesine yaslanan tahta dayanaklar da payanda olarak isimlendirilir. } }

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Payanda maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar