Payton

Payton

Payton Tek ve çift atla çekilen ve insan taşıyan dört tekerlekli körüklü araba. Osmanlılar zamanında insan taşıyan arabalara genellikle kupa adı verilirdi. Sonradan hinto, talika, katip odası, lando isimleri de verilen arabalar yapılmıştı. Lando ve kupalarda oturulacak yerler tamamen kapalıydı. Paytonlarda ise arkadan öne doğru yarıdan fazlasını örtecek şekilde körükler vardı. Seyis denilen sürücülerin ön kısımda oturduğu yer daha yüksektir. Seyislerin iki yanında gece kullanıldıkları

PAYTON (türkçe) anlamı

1. Fayton

PAYTON (türkçe) almancası

1. n. Kutsche
Payton Tek ve çift atla çekilen ve insan taşıyan dört tekerlekli körüklü araba. Osmanlılar zamanında insan taşıyan arabalara genellikle kupa adı verilirdi. Sonradan hinto, talika, katip odası, lando isimleri de verilen arabalar yapılmıştı.

Lando ve kupalarda oturulacak yerler tamamen kapalıydı. Paytonlarda ise arkadan öne doğru yarıdan fazlasını örtecek şekilde körükler vardı. Seyis denilen sürücülerin ön kısımda oturduğu yer daha yüksektir. Seyislerin iki yanında gece kullanıldıkları zaman yakılan iki fener bulunurdu. Zerafeti, atların bakım ve süsleriyle uzun zaman eski devrin sembolü olan paytonlar, otomobiller çıkınca yavaş yavaş ortadan kalktı. Yirminci yüzyılın ikinci yarısına kadar Anadolu'da pek yaygın olan paytonlar, günümüzde muhtelif turistik yerlerde gezi için kullanılmaktadır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
Önceki Paylaşımlar