Piranha

Pirana balıklarının uzunluğu yaklaşık 40 santimetreye, ağırlıkları da 4 kiloya ulaşmaktadır.

Pirana balıklarının uzunluğu yaklaşık 40 santimetreye, ağırlıkları da 4 kiloya ulaşmaktadır.

Pelajik olan bu balıklar, Suptropikal bölgelerde, suyun ph'ı 5,5-7,5 olan ve su sıcaklığı 23-30 Cø deki sularda yaşamakla birlikte optimal yaşam sıcaklığı 23-27 Cø dir.

Bu balıklar, Güney Amerika orijinli olup özellikle Kolombiya nehirlerinde yaygın bir şekilde bulunurlar. Ayrıca, Brezilya, Paraguay, Venezuella, Guana, Peru ve Arjantin'in merkezinde de yoğun olarak bulunmaktadır. Göllerde, lagünlerde ve nehirlerde yaşarlar. Balıklar gümüşi renkte bir deriye, keskin olmayan bir baş ile küçük bir ağza ve oldukça keskin dişlere sahiptirler. Piranhalar genellikle küçük balıkları pullarının üzerinden ve ya yüzgeçlerinden ısırarak parçalarlar.

Piranhalar, su içerisinde bulunan her çeşit eti yiyebilirler. Diğer taraftan bazı piranha türleri de meyve ve bitki tohumları ile de beslenirler. Piranhalar da erkek dişi ayrımı net olarak belirgin olmayıp dişiler daha düzgün vücuda sahiptir. üreme zamanları genellikle yoğun sellerin olduğu zamanda gerçekleşir.

Su seviyesinin yeterli yükseklikte olduğu bölgelerde görülen piranhalar muhtemelen tehlikeli olmazlar. Ancak kurak geçen mevsimlerde su seviyesinin düşmesiyle o bölgede yüzenler için tehlikeli olabilirler. Su seviyesi düştüğü zaman grup oluştururlar ve düşmanlarına saldırabilirler. Diğer bir ifadeyle karnivor türleri büyük gruplar oluştururlar ve su içindeki kana ve hareketliliğe saldırabilirler.
Önceki Paylaşımlar