--}}

Piyaz

Piyaz (Farsça پیاز ''piyāz'', "soğan"‘dan ), Türk mutfağının başlıca salata yemeklerinden biridir. Ana malzemesi kuru fasulyedir. Kuru fasulye haşlandıktan sonra soğan, sumak ve maydanoz gibi malzemeler yemeğe eklenip karıştırılır. Limon, sirke, yağ gibi sıvı malzemeler de ilave edilerek salatanın hazırlanması tamamlanır. Domates, zeytin, haşlanmış yumurta gibi dekoratif malzemeler de isteğe göre eklenebilir.

Piyaz (Farsça پیاز piyāz, "soğan"‘dan ), Türk mutfağının başlıca salata yemeklerinden biridir. Ana malzemesi kuru fasulyedir. Kuru fasulye haşlandıktan sonra soğan, sumak ve maydanoz gibi malzemeler yemeğe eklenip karıştırılır. Limon, sirke, yağ gibi sıvı malzemeler de ilave edilerek salatanın hazırlanması tamamlanır. Domates, zeytin, haşlanmış yumurta gibi dekoratif malzemeler de isteğe göre eklenebilir. Güneydoğu Mutfağı'ndaki piyaz, kuru fasulyesiz olarak sadece soğan, maydanoz, sumak ve sıvıyağ ile hazırlanmaktadır. Genellikle kebapların yanında garnitür veya salata olarak servis edilmektedir. Ayrıca bakınız * Pilaki * Türk mutfağı/Salatalar listesi Dış bağlantılar * Elbesofrasi.com - Piyaz tarifi * Nepisirsem.net - Piyaz tarifi

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

piyaz

Osmanlıca piyaz kelimesinin Türkçe karşılığı.
f. Soğan. * Zeytinyağlı ve sirkeli fasulye haşlaması.

piyaz

Türkçe piyaz kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Piyaz] n. bean salad

piyaz

haşlanmış kuru fasulyenin üzerine ince doğranmış, tuzla ovulmuş soğan ve maydanoz katıldıktan sonra zeytinyağı, sirke dökülerek yapılan fasulye salatası. kebap, ızgara köfte, balık gibi susuz yemeklerin yanına katılan, ince doğranmış ve tuzla öldürülmüş maydanozlu soğan. bir çıkar sağlamak düşüncesiyle söylenen övücü söz.

piyaz

Türkçe piyaz kelimesinin Fransızca karşılığı.
cajolerie [la]

piyaz

Türkçe piyaz kelimesinin Almanca karşılığı.
die Zwiebelbeilage

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Piyaz
piyaz