Polis Koleji

Polis Koleji

Polis koleji, Polis enstitüsüne öğrenci yetiştirmek üzere, 3452 Sayılı kanunla Ankara'da kurulan (1938) kolej. Emniyet Genel müdürlüğüne bağlı, parasız yatılı meslek lisesidir. Ortaokul mezunlarının seçme sınavıyle alındığı kolejde normal lise eğitimi yapılır. Burayı bitirerek meslek hayatına atılanlar 15 yıllık mecburi hizmetle yükümlüdür.

Polis koleji, Lise denginde ilköğretim sonunda OKS sınavı ile öğrenci alan 4 yıllık parasız yatılı okuldur.Eğitimi Anadolu liselerinin fen bilimleri bıranşının aynısıdır. Mezunları ülkemizde polis amiri yetiştiren tek üniversite olan polis akademisinde dört (4) yıl lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra komiser yardımcısı olarak mesleki yaşamlarına başlarlar.

Dış bağlantılar

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Polis Koleji maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar