Potto

Potto

Potto (''Perodicticus potto''), Batı Afrika ve Orta Amerika'da yağmur ormanlarında yaşayan Lorigiller (Lorisidae) ailesinden olan tek türü bulunan maymun cinsidir.

1.

Potto İngilizce anlamı ve tanımı

Potto anlamları
    (noun) A nocturnal mammal (Perodictius potto) of the Lemur family
2. found in West Africa. It has rudimentary forefingers. Called also aposoro
3. and bush dog.(noun) The kinkajou.
Potto tanım:
Kelime: pot·to
4. Söyleniş: 'pä
5. -()tO
6. İşlev: noun
7. Türleri: plural pottos
8. Kökeni: perhaps from Wolof pata
9. a tailless monkey
10. : any of several African primates (genera Arctocebus and Perodicticus)
11. especially : a West African primate (P. potto) that has a vestigial index finger and tail
12.
Potto ile eşanlamlı (synonym) kelimeler
Kinkajou
13.
Potto (Perodicticus potto), Batı Afrika ve Orta Amerika'da yağmur ormanlarında yaşayan Lorigiller (Lorisidae) ailesinden olan tek türü bulunan maymun cinsidir.

Pottoların görünüşleri

Pottolar 35-40 cm boyundadırlar ve kuyruk uzunlukları da 10 cm'yi bulabilir. Kısa-yumuşak tüylü olan cinsinin tek türü pottonun sırtı kahverengi; başı, ayakları ve karnı kurşunidir.

Yaşantıları

Pottolar ağaçlarda yaşarlar. Gececil hayvanlardır. Geceleyin iri gözleriyle kolayca seçtikleri böcek,meyve ve küçük kuşlarla beslenirler. Dişisi, 5 ay süren gebelik dönemi sonucunda tek yavru doğurur ve yavrusunu kendi başına yaşayabilecek dereceye gelene kadar sırtında taşır.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Potto maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar