Rap

Rap, bir müzik türüdür. Kökenleri 1970`lerin getto Amerika`sına dayanmaktadır. Amerika`nın varoş bazı eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları hip-hop kültürünün müzik koludur.

RAP (almanca) türkçe anlamı

1. hafifçe vurus
2. tiklama
3. zilgit
4. firça
5. azarlama
6. ceza
7. tepki
8. elestiri
9. rep
10. nebze
11. hafifçe vurmak
12. rahat ve serbest bir sekilde konusmak
13. siddetle elestirmek
14. kinamak

RAP (inglizce) türkçe anlamı

15. f. hafifçe vurmak
16. tıklatmak
17. çalmak (kapı)
18. şiddetle eleştirmek
19. mahkum etmek
20. tutuklamak
21. i. hafif vuruş
22. tıklatma
23. kapı çalınması
24. sert eleştiri
25. azarlama
26. suçlama
27. suç
28. tartışma
29. görüşme
30. zerre
31. metelik
32. beş para

RAP (türkçe) anlamı

33. Ayakların yürürken çıkardığı ses. Birdenbire durmak veya durdurmak anlamlarında rap diye durmak veya durdurmak deyiminde geçer.
34. 2. anlamı argo suçluluk
35. rap konuş/kız/vur
36. beraet ettake the rap argo suçu üstüne al
37. zırnık/hafif vuruş
38. çarpmak beat the rap argo cezadan kurtulmak
39. vurmak
40. çalmak
41. vuruş
42. darbe
43. çalış
44. çalma
45. 3. anlamı hafifçe vuruş. hafifçe vurmak. rahat ve serbest bir şekilde konuşmak. şiddetle eleştirmek. kınamak.
46. 4. hafifçe vurus. tiklama. zilgit. firça. azarlama. ceza. tepki. elestiri. rep. nebze. hafifçe vurmak. rahat ve serbest bir sekilde konusmak. siddetle elestirmek. kinamak.

RAP (türkçe) anlamı

47. birdenbire durmak anlamında rap diye durmak deyiminde geçer.

Rap (almanca) ingilizcesi

1. v. knock
2. tap
3. strike quickly
4. criticize
5. scold
6. rebuke
7. perform rap music
8. talk
have a conversation (Slang),

Rap (fransızca) ingilizcesi

9. (m) n. rap,n. rap music
10. musical genre in which spoken verses and rhymes are set to a rhythmic beat (developed in urban areas during the mid-1970s)
11. n. knock
12. quick blow
13. knocking sound
14. punishment (Slang)
15. response (Slang)
16. conversation (Slang)
17. v. knock
18. tap
19. strike quickly
20. criticize
21. scold
22. rebuke
23. perform rap music
24. talk
25. have a conversation (Slang),

Rap İngilizce anlamı ve tanımı

Rap anlamları
    (v.) To hasten.(v. t.) To strike with a quick blow
26. to knock on.(v. t.) To free (a pattern) in a mold by light blows on the pattern
27. so as to facilitate its removal.(noun) A quick
28. smart blow
29. a knock.(v. i.) To strike with a quick
30. sharp blow
31. to knock
32. as
33. to rap on the door.(v.) To seize and bear away
34. as the mind or thoughts
35. to transport out of one's self
36. to affect with ecstasy or rapture
37. as
38. rapt into admiration.(noun) A lay or skein containing 120 yards of yarn.(v.) To snatch away
39. to seize and hurry off.(v.) To exchange
40. to truck.(noun) A popular name for any of the tokens that passed current for a half-penny in Ireland in the early part of the eighteenth century
41. any coin of trifling value.
Rap tanım:
Kelime: rap
42. Söyleniş: 'rap
43. İşlev: noun
44. Kökeni: Middle English rappe
45. 1 : a sharp blow or knock
46. 2 a : a sharp rebuke or criticism b : a negative and often undeserved reputation or charge -- usually used with bum or bad rap by the press>
47. 3 a : the responsibility for or adverse consequences of an action rap> b : a criminal charge c : a prison sentence
48.
Rap ile eşanlamlı (synonym) kelimeler
Belt
49. Blame
50. Knap
51. Knock
52. Pat
53. Pink
54. Strike
55. Tap
56. Whack
57. Whang
,

RAP (türkçe) ingilizcesi

58. n. rap music
59. musical genre in which spoken verses and rhymes are set to a rhythmic beat (developed in urban areas during the mid-1970s)
60. n. knock
61. quick blow
62. knocking sound
63. punishment (Slang)
64. response (Slang)
65. conversation (Slang)
66. v. knock
67. tap
68. strike quickly
69. criticize
70. scold
71. rebuke
72. perform rap music
73. talk
74. have a conversation (Slang),

Rap (almanca) fransızcası

1. n. rap (m)

Rap (fransızca) almancası

1. n. rap

Rap (fransızca) italyancası

1. (musique) rap {invariable}

Rap (fransızca) ispanyolcası

1. (musique) rap (m)

Rap (fransızca) portekizcesi

1. (musique) rap (m)

Rap (fransızca) flemenkcesi

1. (musique) rap (m/f)
Rap, bir müzik türüdür. Kökenleri 1970`lerin getto Amerika`sına dayanmaktadır. Amerika`nın varoş bazı eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları hip-hop kültürünün müzik koludur.

Rap, müziğin temposuna uyarlanarak söylenen kafiyeli sözlerdir. Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementden biridir. Ve diger elementler DJ`lik, breakdance ve grafiti, hiphop`ı yeterince yaygın hale getiremediği için rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir. Rap sözcüğü daima bu aktiviteyi açıklamak için kullanılmamıştır. Müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli sözler söylemek Mc` lik olarak adlandırıldı. Rap terimi 1979 yılında keşfedilen iki kayıt sayesinde hiphopla özdeşleşmiş gibi görünüyordu. Bunlardan ilki King Tim III (Personality Jock)`tu, ki bu şarkı hiphop`ın bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçti.

Rap, `Rhtymic American Poetry` olarak açılabilir ve çoğunlukla muhalefeti susturmak anlamında kullanılmaktadır.Rap tempoları ve müzik uyumu çok önemlidir. Rap`i icra eden kişiye MC (Master of ceremonies`in kısaltması) adı verilmektedir. Dünyada ilk rap yapmış kişi King Tim III (Personality Jock)`dır.

Kelime anlamı

Rap`in Türkçedeki tam karşılığını `Sert dille eleştirmek.` olarak kabul edebiliriz. Zaten Rap`in altında bulunduğu çatı Hiphop da böyle sebeplerden doğmuştur. RAP`in "[1]hytm [2]nd [3]oem (Ritim ve Şiir yada Ritmik Şiir)" sözcüklerinin kısaltması olduğu bilinir yada R(Real)(Gercek) A(american)(Amerikan) P(Porter)(Portresi)dir

Türkiye`de Rap ve Türkçe RapTürk kökenli ilk rap yapan isimler genel itibariyle Türkiye dışında yaşayan isimlerdir. Başta Avrupa`da en çok Türk`ü barındıran Almanya gelir. Almanya`dan : Karakan, Cinai Şebeke, Erci-E Dj Dark Prince ve bunların yanında mazileri daha eskilere dayanan Sirhot, Sagopa Kajmer, Barikat, Jöntürk, Ceza, Maho-B, Rapor 2, Ondaon, Sultana, Umut Ertek, Buldozer gibi rap gruplarıdır. Türkçe sözlü rap başlamadan önce bu isimlerden rap müzikle uğraşanlar İngilizce, Almanca gibi diğer dillerde rap müzik yapıyorlardı.

1995 yılında Almanya`dan Karakan, Cinai Şebeke ve Erci-E tarafından oluşturulan Cartel Türkçe sözlü rap müzik yaparak bir ilki gerçekleştirdi. İlk günlerde dinleyenleri inanılmaz bir hayret sarıyordu. Cartel`e olan bu ilgi albüm satışlarına ve konsere gelen kişi sayılarına da yansıdı. Ahmet San`ın menajerliğinde Türkiye`nin her yerinde konserler verildi. Ancak bu olumlu hava uzun süre devam etmedi. Bir süre sonra grup elemanları arasında anlaşmazlık çıktı ve grup dağıldı. Daha sonra tekrar birleşme çabaları oldu, beraber bir şarkı daha yaptılar ama olumlu bir sonuç alınamadı.

Cartel`in takipçileri

Cartel`in başlattığı Türkçe rap gençler arasında oldukça büyük bir etki uyandırdı. Öyleki rap yapmaya çalışan ilk gençler Almanya`da yaşayan gurbetçi Türkler`in bozuk şivesini bir stil sanmış ve o stilde rap yapmaya çalışmışlardır. Cartel`in etkisiyle yabancı dilde rap yapan isimler de Türkçe rap yapmaya başladılar. Cartel`den sonra #sabotaj#Karakan grubu da kendi albümlerini çıkardılar.Esemdi Haffar Sirhot, Sagopa Kajmer, Barikat, Jöntürk, Ceza, Rapor2, Ondaon, Sultana, Umut Ertek, Buldozer ile mic check sinsilesi devam etti. Şu an Türkiye`de yüzlerce Türkçe rap yapan şarkıcı ve grup bulunmaktadır. Bu grupların dışında dikkati çeken diğer gruplar Rodosto, Kuvvet M.İ.R.A (Sansar,rapozof grup mu?yalan yazmayın) olarak sayılabilir.Solo Mcler ise Ceza, Mozole Mirach, Sitem Depresif,Kolera,Raffine,Fuchs,Sahtiyan, Fuat Ergin. Bir zamanlar rock müziğin geçtiği yollardan rap müzik de geçmektedir.

Türkçe Rap`e Ulaşmak

Cartel`in yakaladığı başarı sonrasında plak şirketleri yeni rap müzisyenlerinin peşine düşmüşlerdi. Ancak henüz yeni yeni yetişen gençler arasından, rap dünyasında "Wack Mc" denilen amatör rap müzisyenlerini bulabilmişlerdi. Bu müzisyenlere albüm çıkartan şirketler için sonuç oldukça vahimdi. Cartel yakaladığı başarıda bir ilktir. Birkaç plak şirketi aynı sonuçla karşılaşınca rap müzisyenleri için artık şirket bulmak oldukça zor olmuştur.

İnternete sığınmak

Durum böyle olunca rap müzisyenlerini kendilerini internet dünyasına atmışlardı. Günümüzdede halen rap müzisyenlerinin kendilerini kanıtlayabileceği izleyici kitlesine ulaşabileceği en iyi ortam internettir. Örnek olarak günümüzde en iyilerden kabul edilen #sabotaj#Sagopa Kajmer ve Ceza gibi isimler internetten kendilerini tanıtıyorlardı. İnternetteki rap severler kendilerine ayrı bir dünya kurmuşlardı. Hiçbir basın organında yeralmadan veya reklam yapılmadan konserler düzenliyorlar, albümler çıkarıyorlardı. Bu işi yapmakta hiç zorlanmamışlardır çünkü rap kolaydır.

Linkler

<!--Kişisel siteleri buraya değil, ilgili kişinin maddesine ekleyin--> Hiphoplife Barikat TurkRap HepraP Hiphophaber RapLabs RapDream

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Rap maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar