sedef

deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan parlak ve değerli taş

SEDEF (türkçe) anlamı
1. (Bak Sadef)
SEDEF (türkçe) anlamı
2. midye ve istiridye gibi deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan
3. sedefçilikte kullanılan
4. pırıltılı
5. beyaz
6. sert bir madde.
bu maddeden yapılmış ya da bu madde ile süslenmiş.
SEDEF (türkçe) anlamı
7. (Arapça) Kadın ismi 1. Bazı deniz hayvanlarının (midye
8. istiridye gibi) sert
9. beyaz ve parlak kabuğu. 2. Bu kabuktan yapılmış veya süslenmiş eşya.
SEDEF (türkçe) ingilizcesi
1. n. mother of pearl
2. pearl
3. nacre
SEDEF (türkçe) fransızcası
1. nacre [la]
SEDEF (türkçe) almancası
1. n. Perlmutter
İstiridye ve midye gibi deniz veya tatlı su yumuşakçalarının kabuklarının içini astarlayan, parlak ve çoğunlukla beyaz renkli olan iç kısım.


Sedef, yumuşakçaların vücûdunu saran ve manto denilen zarın kabuk salgısıdır. Bol miktarda kalker ihtivâ eder. İnci de, sedef yapısında olup bileşiminde % 92 kalsiyum karbonat mevcuttur.

Düğme yapımında, süslemede ve kakma yapmada kullanılır. Sert bir madde olup, beyaz kısmı ışığı çözümler. Bu da gökkuşağındaki renklerin sedef üzerinde görülmesine sebep olur. Amerika’da tatlı su nehirlerinden çıkarılan midye kabukları, ince özel testerelerle kesilerek, sedef plâklar elde edilir. Bâzan binlerce ton kabuk bu maksat için kullanılır. Mississippi Nehrinin midye kabuklarından kıymetli sedef düğmeler yapılır. Bâzı bölgelerde salyangoz kabuklarından da istifâde edilir. Bir kısım karındanayaklılar (Gastropoda) beyaz veya kırmızı, bir kısmı da parlak yeşil veya sarımtrak yeşil sedef ihtivâ ederler. Deniz kulağının (Holiotis) türlerinde pembeden mora kadar çeşitli renkte sedeflere rastlanır.

Sedef eski çağlardan beri süslemecilikte kullanılmıştır. Özellikle Doğu ve Türk sanatında sedefçilik alanında çok güzel eserler meydana getirilmiştir. Sedef kakmacılığı zamanla başlıbaşına bir sanat olmuştur. Sanatkârlar, marangozlar, kutu, kapı, pencere süslemesinde sedefi kullanırlar. Ayrıca Kur’ân-ı kerîm mahfazası, rahle, tüfek, tabanca, ağızlık gibi eşyâların süslenmesinde fazlaca kullanılmıştır.

Sedefin iki çeşidi vardır: 1) Düz beyaz sedef, 2) Menevişli sedef.

Sedefin, sedefçilikte kullanılmasında başlıca üç metod vardır: 1) Gömme işçiliği, 2) Mozaik işçiliği, 3) Yapıştırma işçiliği.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Sedef

  deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan parlak ve değerli taş

  Sedef Kakma

  Sedef kakma, ayrıca sedefçilik ya da sedef işleme olarak bilinen teknikte sedef, ahşap üzerine açılan çukur veya oymalara yerleştirilir ve tahtaya temas eden yüzeyden düşmelerini önleyecek yapıştırıcılar sürülür ya da sedeflerin etrafı madeni tellerle çevrilir. Sedef ...

  Sedef Hastalığı

  Sedef hastalığı, hızlı büyüyen pürüzlü, kuru, ölü cilt hücrelerinin kalın bir pullanma meydana getirdiği yaygın bir cilt hastalığıdır. İnflamasyon, eğer ciltte görünüşü bozan lekeler, rahatsızlık ve hatta ağrıya neden oluyorsa can sıkıcı olabilir.

  Sedef (hastalık)

  Sedef deri hastalıklarının en önemlilerinden olup kronik, tekrarlayıcı ve sık rastlanılan bir rahatsızlıktır.Deri örtüsünün olduğu tüm bölgeleri tutabilir.Saçlı deride, tırnakta, elde, ayakta,gövdede, dizde,dirsekte kısaca tepeden tırnağa bütün vücudu ...

  Sedef Onaran

  Avrupa Yakası karakter bilgi şablonu

  Sedef (anlam Ayrım)

  Sedef şu anlamlara gelebilir:

  Sedef Avcı

  Sedef Avcı (d. 22 Ocak 1982, İstanbul), Türk oyuncu, model.

  Sedef (anlam Ayrımı)

  Sedef şu anlamlara gelebilir:

  Sedef Kabaş

  Sedef Kabaş (d. 1970; Londra), Türk haber sunucusu, televizyon programcısı. Londra'da doğan Sedef Kabaş 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi ''Uluslararası ilişkiler'' bölümünden mezun oldu. Fulbright bursu ile okuduğu Boston Üniversitesi'nde ''Televizyon Haberciliği'' üzerine ...

  Sedef Adası

  Adalar`ın yerleşime açık olan en küçük adasıdır.