Sevgi Soysal

Yazarlığının en verimli döneminde kansere yakalanan öykücü, romancı Sevgi Soysal 22 Kasım 1976’da İstanbul’da öldü; Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. 1936’da İstanbul’da doğan Soysal ortaöğrenimini Ankara Kız Lisesi’nde, yükseköğrenimini Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Kalasik Filoloji Bölümü’nde yaptı.

Yazarlığının en verimli döneminde kansere yakalanan öykücü, romancı Sevgi Soysal 22 Kasım 1976’da İstanbul’da öldü; Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. 1936’da İstanbul’da doğan Soysal ortaöğrenimini Ankara Kız Lisesi’nde, yükseköğrenimini Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Kalasik Filoloji Bölümü’nde yaptı. 1957-1958’de Almanya’da Göttingen Üniversitesi’nde arkeoloji ve tiyatro dersleri aldı. 1965-1971 arasında TRT’de program uzmanı olarak çalıştı. 1972’de siyasal nedenlerle tutuklandı, 1 yıl hapis cezası aldı; 2,5 ay Adana’da sürgün yaşadı. Sevgi Soysal edebiyata 1960’ta öyküyle girdi.1964’e kadar Dost, Yelken, Ataç, Yeditepe dergilerinde göründü. İlk öykü kitapları Tutkulu Perçem (1962) ve Tante Rosa’da (1968) bireysel sorunları işledi. Murat Belge’nin deyişiyle “doğru” onun için entelektüel bir merakın nesnesi değil, bir hayat ilkesiydi. 1965’ten sonra toplumsal sorunları öne çıkaran, gerçekliği birey-toplum diyalektiği içinde veren öykü ve romanlar yazdı. 1970’lere kadar, Mümtaz Soysal'dan önceki eşleri Özdemir Nutku ve Başar Sabuncu’nun soyadlarını kullandı.


1970’te TRT Sanat Ödülleri yarışmasında başarı ödülü alan romanı Yürümek’te evlilik kurumunu, kadın-erkek ilişkilerini, kadının toplumsal konumunu irdeledi; 1973’te Orhan Kemal Roman Armağanı alan Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’nde ise dönemin öğrenci ve gençlik hareketlerini işledi. 1975’te çıkan romanı Şafak, Berna Moran’ın değerlendirmesiyle, “12 Mart döneminde yaşanan karabasanı okura duyurabilen bir yapıt olmakla birlikte bu başarısı onu kalıcı kılmaya yetmedi.” Barış Adlı Çocuk’ta yine 12 Mart dönemine ilişkin öykülerine yer verdi; Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu’nda cezaevi anılarını anlattı. Yeni Ortam ve Politika gazetelerindeki köşe yazılarını Bakmak adıyla kitaplaştırdı. Son romanı Hoş geldin Ölüm yarım kaldı.
Önceki Paylaşımlar