solucanlar

Solucan, bâzı omurgasız hayvan türlerinin adı.

SOLUCANLAR (türkçe) anlamı
1. halkalılardan
2. yersolucanı
3. tenya
4. askarit gibi
5. vücutları uzun
yumuşak ve ayaksız hayvanları içine alan takım.
SOLUCANLAR (türkçe) anlamı
6. Halkalılardan
7. yer solucanı
8. tenya
9. askarit gibi
10. vücutları uzun
11. yumuşak ve ayaksız hayvanları içine alan takım.
SOLUCANLAR (türkçe) ingilizcesi
1. [solucan]n. earthworm
2. worm
3. dew worm,
Solucan, bazı omurgasız hayvan türlerinin adı.

Türleri

Dünyada yaklaşık 2000 tür solucan çeşiti bulunmaktadır. Türkiye'de 3,5 m'lik dev solucanlar olduğu gibi, minik bir fener gibi parıldayan 35 cm uzağa kadar keskin alkali püskürterek kendisini koruyabilen solucanlar mevcuttur, fakat en çok karşılaşılan ve bilinen 10 cm'lik adi solucan türü en garip olanlarıdır.(Ayrıca Dünya'nın en uzun solucanı 60 m'dir.

Sınıflandırma

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki solucanlar maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Solucanlar

  Solucan, bâzı omurgasız hayvan türlerinin adı.

  Başı Dikenli Solucanlar

  Başı dikenli solucanlar (Acanthocephala), sindirim sistemleri olmayan omurgasız hayvanlar şubesi. Baş kısımlarında geriye doğru duran dikenler vardı.

  Başıdikenli Solucanlar

  Başı dikenli solucanlar (Acanthocephala), sindirim sistemleri olmayan omurgasız hayvanlar şubesi. Baş kısımlarında geriye doğru duran dikenler vardı.

  Derisi Dikenli Solucanlar

  Kinorhyncha (Yunanca`da. ``kÄ«neō`` `hareket` + ``rhynchos`` `hortum`) ya da Derisi dikenli solucanlar; okyanus kıyılarındaki çamurlu zeminlerde galeriler açarak yaşayan omurgasız hayvanlar şubesidir.

  Derisidikenli Solucanlar

  Kinorhyncha (Yunanca'da. kīneō 'hareket' + rhynchos 'hortum') ya da Derisi dikenli solucanlar; okyanus kıyılarındaki çamurlu zeminlerde galeriler açarak yaşayan omurgasız hayvanlar şubesidir.

  Fıstığımsı Solucanlar

  Fıstığımsı solucanlar ya da Sipuncula; segmentsiz, tıknaz yapıda vücuda sahip, deniz halkalı solucanlarına benzeyen omurgasız hayvanlar şubesidir.Hortumları ileri geri çekilebilir yapıdadır.

  Halkalı Solucanlar

  Halkalı solucanlar (Annelida), Polymera olarak da bilinir, segmentleri dıştan belirgin olarak görülen, gelişmiş sölomları ve düz sindirim sistemleri ile bilinen bir omurgasız hayvanlar şubesi. uzun vücutlu solucanlardır.

  Kadehimsi Solucanlar

  Entoprocta (Yunanca`da ``entos`` içeri + ``proktos`` anüs), Kamptozoa ya da Kadehimsi solucanlar; bir yere bağlanarak yaşayan, poliplere banzeyen fakat daha karmaşık yapılı omurgasız hayvanlar şubesidir.Mikroskobik canlılardır. Yalancısölomları ve gelişmiş sindirim sistemleri ...

  Karnı Kıllı Solucanlar

  Gastrotricha (Yunanca`da ``gaster`` "karın" ve ``thrix`` "kıl") ya da Karnı kıllı solucanlar; boyuna dizilen siller ile hareket eden , yalancısölomları bulunan omurgasız hayvanlar şubesidir.

  Karnıkıllı Solucanlar

  Gastrotricha (Yunanca'da gaster "karın" ve thrix "kıl") ya da Karnı kıllı solucanlar; boyuna dizilen siller ile hareket eden , yalancısölomları bulunan omurgasız hayvanlar şubesidir. Mikroskobik, solucan benzeri canlılardır.

  Kaşığımsı Solucanlar

  Kaşığımsı solucanlar ya da Echiura; kaşığa benzeyen görünümde, halkalı deniz solucanlarına benzeyen bir omurgasız hayvanlar şubesidir.Hortumları ileri geri çekilemez.

  Sakallı Solucanlar

  Sakallı solucanlar ya da Pogonophora; ince kıl şeklinde 10-85 cm uzunluğunda, arka kısımlarında segment bulunduran omurgasız hayvanlar şubesidir.

  Çeneli Solucanlar

  Çeneli solucanlar (Gnathostomulida), ince yapılı, denizlerde yaşayan omurgasız hayvanlar şubesi.

  Yassı Solucanlar

  Yassısolucanlar ya da Platyhelminthes, üç embriyonik tabakadan oluşmuş, bilateral simetrili, çoğunlukla yassı yapılı hayvanlar şubesidir. Parazit yaşayanlarda döldeğişimi ve başkalaşım görülür.