Sonbahar 23 Eylülde başlayarak 21 Aralığa kadar devam eden, yazla kış arasında bir geçiş mevsimidir. Sonbahar, kış ayının habercisidir. Bu mevsimde havalar yavaş yavaş soğuyarak, kışa hazırlık yapılması için insanları uyarır. Ağaçlar yemyeşil güzelliklerini kaybederek yapraklarını dökmeye, bitkiler sararmaya, hayvanlar kışa hazırlık yapmaya başlarlar. Sonbaharda diğer mevsimler gibi istikrarlı bir hava olmadığı için insanların çok dikkatli olması gerekir. Sonbahar, dört mevsimin içinde

SONBAHAR (türkçe) anlamı

1. Kuzey yarım kürede eylül
2. ekim ve kasım aylarını içine alan süre
3. güz
4. Sonbahar yağmurlarından sonra güneşli
5. sıcak
6. güzel bir gün.- M. Ş. Esendal.

SONBAHAR (türkçe) anlamı

7. güz

SONBAHAR (türkçe) ingilizcesi

1. adj. autumnaln. autumn
2. fall

SONBAHAR (türkçe) fransızcası

1. automne [le]

SONBAHAR (türkçe) almancası

1. Herbst
Sonbahar 23 Eylülde başlayarak 21 Aralığa kadar devam eden, yazla kış arasında bir geçiş mevsimidir. Sonbahar, kış ayının habercisidir. Bu mevsimde havalar yavaş yavaş soğuyarak, kışa hazırlık yapılması için insanları uyarır. Ağaçlar yemyeşil güzelliklerini kaybederek yapraklarını dökmeye, bitkiler sararmaya, hayvanlar kışa hazırlık yapmaya başlarlar. Sonbaharda diğer mevsimler gibi istikrarlı bir hava olmadığı için insanların çok dikkatli olması gerekir.

Sonbahar, dört mevsimin içinde her yönden bolluk özelliğini gösterir. Sebzeler, meyveler ve bütün gıda maddeleri tam manasıyla olgun ve bol olarak bu mevsimde vardır. Bu mevsim, kış mevsiminin habercisidir. İnsanların kışa hazırlanmaları için, bazı uyarıcı görevleri vardır: Havaların bazan soğuk, bazan yağmurlu, bazan açık olması bunlara Örnekdir. Bu bakımdan sonbahar mevsimi kış hazırlıklarının hızlandığı bir zamandır. Turşuların kurulması, odun-kömürün alınması, yünlü kumaşların hazırlanması, bu mevsimin önemli özellikleridir.

Sonbahar mevsimi yaz ile kış mevsimi arasında bir köprü gibidir. Havaların değişik bir atmosferde seyretmesi, insan sağlığı, ziraat ve hayvancılık, meyvecilik için tehlikeli olabilir. Bunun için çok dikkatli olmalı ve tedbirleri ihmal etmeden yerine getirmelidir. Bu mevsimde nezle, grip ve buna benzer hastalıklar çok görülmektedir. Giyimde, yemede, içmede çok dikkatli olmalı, C vitaminini eksik etmemelidir.

Yaprakların ağır ağır sarararak dökülmesi, bütün tabiatın o güzelim özelliğini kaybetmesi insan ruhu için bir düşünce kaynağı olduğu gibi ölüme hazırlık için de bir ibret ve uyarıdır.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  İlkbahar Ve Sonbahar Dönemi

  İlkbahar ve Sonbahar Dönemi (Çince: 春秋時代; pinyin: Chūnqiū Shídài), Çin'de M.Ö. 722 - M.Ö. 481 tarihleri arasına denk gelen dönemdir. Bu dönem adını, Konfüçyüs'e atfedilen İlkbahar ve Sonbahar Kayıtları adlı kitaptan almaktadır. İlkbahar ve ...

  İlkbahar-Sonbahar Dönemi

  M.Ö 770-M.Ö 476 yılları arasındaki döneme denmektedir. Çin’de ekonominin gelişmesi ve nüfusun artması nedeniyle büyük beylikler hegemonyayı ele geçirmek için şiddetli mücadelelere girdiler. Bununla birlikte, toplumda da büyük değişiklikler görüldü. Tarım alanında...

  New York'da Sonbahar (film)

  New York'da Sonbahar, 2000 yılı ABD yapımı 103 dakikalık bir romantik-dram filmidir. Filmin yönetmenliğini Joan Chen üstlenirken, başrollerini Richard Gere ve Winona Ryder paylaşmıştır.

  New York'ta Sonbahar

  New York'ta Sonbahar (film)

  New York'ta Sonbahar (film)

  New York'da Sonbahar, 2000 yılı ABD yapımı 103 dakikalık bir romantik-dram filmidir. Filmin yönetmenliğini Joan Chen üstlenirken, başrollerini Richard Gere ve Winona Ryder paylaşmıştır.

  Sonbahar (film)

  Türkçe, Hemşince ve Gürcüce dillerinin kullanıldığı filmde, cezaevi ve ölüm orucu gerçeğine insancıl bir açıdan yaklaşılıyor. Yönetmenliğini Özcan Alper’in, yapımcılığını Kuzey Film’in üstlendiği ‘Sonbahar’ adlı filmin çekimleri 6 haftada tamamlandı.

  İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar

  İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... ve İlkbahar (Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring) 2003 yapımı, bir Kim Ki-duk filmidir. Film göl ortasında kurulmuş yüzen bir Budist manastırda geçer. Yaşlı bir Budist keşişin, küçük çırağına hayatın anlamını öğretmesini ...

  Sonbahar (anlam Ayrımı)

  * Sonbahar* Sonbahar (film) - Özcan Alper'in yönettiği 2007 yapımı film* Sonbahar (dizi)* Sonbahar, Yahya Kemal Beyatlı'nın Kendi Gök Kubbemiz adlı kitabındaki şiirlerinden biridir.

  Sonbahar (roman)

  Sonbahar, Ferhat Atik'in Aralık 2006 tarihinde yayımladığı, Kıbrıs'ta yayımlanmış gerçeğe dayalı ilk cinayet romanıdır.