büzülme nedir

Soru: (Soru Henüz Onaylanmamış)

Bu soru için toplam 2 cevap yazılmış. Tüm cevaplar aşağıda yer almaktadır.

2 Cevap

Soru: büzülme nedir

Isı alan maddelerin boyutlarının büyümesine karşın ısı veren maddelerin de boyutlarında küçülme görülür. Büzülme, maddelerin ısı vererek başka bir değişle soğumasıyla beraber boyutlarının küçülmesine denir. Başka bir değişle, sıcaklığı artırılan bir cismin boy, yüzey ya da hacminin artmasına genleşme, sıcaklığı azalan cisimlerin boy, yüzey ya da hacimlerinin azalmasına büzülme denir

Büzülmenin yararları

Maddelerin ısı etkisiyle genleşmesi, soğuyunca da büzülmesi birçok alanda işimize yarar.

  • Gözlük camları çerçeve içine yerleştirilirken önce çerçeve ısıtılarak genleşmesi sağlanır.Sonra genleşen çerçeve içine cam takılır.çerçeve soğuyunca da camı sıkıca kavrar.

  • Termometrelerin yapımında maddenin ısı etkisiyle genleşmesinden yararlanılır.

  • Kapağı açılmayacak şekilde sıkışmış şişeler kısa bir süre sıcak suda bekletilir.Şişeden daha çok genleşen metal kapak kolayca açılır.

  • Soru: büzülme nedir

    Isınan maddelerin hacimlerinde artış olduğunu daha önce öğrenmiştik. Bu deneyde de gerçekleşen ilke aynıdır. Sıcak su içerisindeki şişede bulunan hava ısınmış, dolayısla hacmi artmış ve balonu şişirmiştir.

    Katıları, sıvıları ya da gazları oluşturan tanecikler, sürekli titreşim halindedirler. cisimlerden birine ısı enerji verilirse, enerji kinetik enerjiye dönüşür; dolayısıyla, kinetik enerjisi artan tanecikler daha şiddetle titreşir ve daha geniş alana yayılmaya çalışırlar. Kısaca sıcaklığı artan cisimler Genleşme genişleme anlamından gelir. Sıcaklığı artırılan bir cismin boy, yüzey ya da hacminin artmasına genleşme, sıcaklığı azalan cisimlerin boy, yüzey ya da hacimlerinin azalmasına büzülme denir.

    Cevap yazabilmek için oturum açmalısınız