eskimolar evlerini nasıl ısıtıyorlar?

Soru: (Soru Henüz Onaylanmamış)

Bu soru için toplam 6 cevap yazılmış. Tüm cevaplar aşağıda yer almaktadır.

6 Cevap

Soru: eskimolar evlerini nasıl ısıtıyorlar?

Kutuplarda yaşayan Eskimolar, evlerini kardan kalıplarla yaparlar. Kardan evlerin duvarları, yine kardan yapılan kalıplarla örülmüştür. Bu kalıplar, kar tanecikleri ve bu tanecikler arasında bulunan hava dolu gözeneklerden meydana gelir. Kar kalıpları yapı olarak, büyük bir kısmı hava dolu gözeneklerden meydana gelmektedir. Durgun havanın ısı iletimi, katı maddelerin ısı iletiminden daha düşüktür. Bu şekilde gözenekli yapıya sahip cisimlerin ısı iletimleri zayıf olur. Kışın giydiğimiz yünlü elbiselerimiz, binalarda kullanılan kiremitler ve yalıtım malzemeleri bu tür gözenekli yapılara örnek verilebilir. Bu yapı sayesinde dışarıdan içeriye ve içeriden dışarıya ısı geçişi zorlaşır. Bu nedenle kardan evlerde yakılan küçük bir ateş bile dışarıdaki dondurucu soğuğa karşı Eskimoların korunmasında yeterli olur.

Soru: eskimolar evlerini nasıl ısıtıyorlar?

yıllar önce 1912de kutup bölgesine araştırma gezisi düzenleyen en ünlü danimarkalı kÂşif Knud RASMUSSENde kamp kurulacağı zaman çadır yerine daima iglolarda yatmayı tercih etmiştir.Bunun başlıca nedeni ise igloların sıcaklığı çok daha iyi muhafaza ediyor olması.Rasmussen yaptığı araştırmadaiglo dışında sıcaklığınfırtına nedeniyle -46 dereceye düştüğü andaiglo içindeki ısının zemin seviyesinde +4 derece olduğunu gördü.Hatta yapı içerisinde bulunan insanların vücut ısısı nedeniyle 3-4 saat içerisinde 16-17 derceye kadar bile yükseldi.ancak igloların avantajları bununlada sınırlı değil.3 bin yıllık iglonun en modern çadıra göre bile hala ulaşılamayan başka özellikleri var.Bunların başında dayanıklılık geliyor.bir çok çadır hızları, zaman zaman saatte 100-150 km''ye varanfırtınalara dayanamayıp uçarken, iglolar bu tür fırtınalara karşı yüzde yüz koruma sağlıyor.Bunun başlıca nedeni igloların sahip oldukları yarım küre şeklindeki tasarımları.Rüzgar hangi yönden eserse essin yapı üzerindeki güç uygulamadan iglonun duvarlarını yalayıp gidiyor

Soru: eskimolar evlerini nasıl ısıtıyorlar?

eskimoların evlerini ısıtmaları bazı kişilere tabiki saçma gelebilir ama evlerini ısıtamaz diye düşünenler yanılıyorlar.Tabiki evlerini ısıtabilirler fakat fazla ısınamazlar.Sadece üşümezler.Isınmak içinse ateşi az yakarlar o kadar.

Soru: eskimolar evlerini nasıl ısıtıyorlar?

eskimolar evlerini nasıl ısıtırlar

Soru: eskimolar evlerini nasıl ısıtıyorlar?

evlerinin kenarları kar,buz olduğu için o zaten çok sıcak olur

,

,

şimdi bana buz ve sıcaklığı nasıl yan yana getirdin diye soracaksın ama gerçekten öyle kar yağınca dene ve gör

Soru: eskimolar evlerini nasıl ısıtıyorlar?

arkadaşlar bencede de bu bi hayvan insan taklidi yaparak aramıza katılmaya çalışıyo vurun hayvanı :))))

Cevap yazabilmek için oturum açmalısınız