doğal madde,yapay madde,ara madde,işlenmiş madde ve son ürün nedir

Soru: (Soru Henüz Onaylanmamış)

bunlarla ilgili 10 tane örnek veriniz

Bu soru için toplam 2 cevap yazılmış. Tüm cevaplar aşağıda yer almaktadır.

2 Cevap

Soru: doğal madde,yapay madde,ara madde,işlenmiş madde ve son ürün nedir

Doğal madde, doğada saf olarak bulunan,işlenmemiş,herhangi bir katkı malzemesi katılmamış her maddeye denir. Örnek olarak; tuz,su,ham petrol,taş,mermer,altın,şeker,pamuk vb.

Yapay madde, tüketimin artması nedeniyle doğal maddelerin yetmediği durumlarda doğal madde yerine kullanılan ama insan eliyle yapılmış maddelere denir. Örnek olarak; kauçuk, naylon, plastik, teflon, sunta vb.

İşlenmiş madde, bir doğal maddenin işlenip,şekillendirilerek oluşturulmuş maddeye işlenmiş madde denir. Örnek olarak; tahta masa, kağıt, vazo, kaşık, yün veya ipek kumaş, odun.

Ara madde, bir örnek ile açıklamak gerekirse; odun, yıllık bitkiler ve atık kâğıt ham maddeleri işlenerek selüloz elde edilir. Selülozdan da "odun hamuru" ve "eski kağıt hamuru" üretilir. Bu tür elde edilen ürün yada maddelere denir. Daha sonra bu ara maddeler asıl amaca uygun olarak yine bu örnekten hareketle elde edilen odun hamuru yada eski kağıt hamuru kağıt elde edilir ve bu elde edilen ürünede Son ürün denir.

Soru: doğal madde,yapay madde,ara madde,işlenmiş madde ve son ürün nedir

doğal madde:doğada saf halde bulunan hersey işlenmiş madde:bir doğal maddenin işlenerek şekil almış hali ne işlemiş madde denir

Cevap yazabilmek için oturum açmalısınız