örf sözlükteki anlamları

Türkçe - Türkçe sözlük örf anlamı
aşağı en üste çık
turkcetoturkce anlamı Türkçe anlamı:
örf; yasalarla belirlenmemiş olan, halkın kendiliğinden uyduğu gelenek, âdet2.
Osmanlıca - Türkçe sözlük örf anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
osmanlicatoturkce anlamı Türkçe anlamı:
örf; İnsanlar arasında güzel görülmüş, red ve inkâr edilmeyip mükerreren yapılagelmiş olan şeydir. bu kelime; ihsan, ma'ruf, cud, sehâ, bezl ve atâ olunan, atiyye, tanımak, bilmek, biliş, ikrar eylemek, arka arkaya tetebbu ve tevâli etmek, allah (c.c.) tarafından ulülemre ve sultana tevdi' olunan hüküm, müstahsen, yani hazret-i peygamberin (a.s.m.) iyi gördüğü şeyler, gibi mânalara gelir. * fık: şer'an ve şeriata bağlı. akl-ı selim sahiplerince müstahsen olup münker olmayan şey demektir. örf, şeriata eğer muhalif olursa, gayr-i meşru olur, onunla amel edilmez ve onun izâlesi lâzım gelir.
Türkçe - İngilizce sözlük örf anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoingilizce anlamı İngilizcesi:
örf; [orf] n. very contagious virus disease that affects goats and sheep caused by a poxvirus and characterized by blisters on the animal's lips filled with pus (transmittable to people)
Türkçe - Almanca sözlük örf anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoalmanca anlamı Almancası:
örf; n. brauch, gebrauch, usus
Türkçe - Fransızca sözlük örf anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetofransizca anlamı Fransızcası:
örf; usage [le], coutume [la], mìursYorumlar - Lütfen konu (örf) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.