Ahlâk sözlükteki anlamları

Türkçe - Türkçe sözlük Ahlâk anlamı
aşağı en üste çık
turkcetoturkce anlamı Türkçe anlamı:
ahlâk; 1. bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları: ahlak düzelmeden hiçbir şey düzelmez.- ç. altan. İyi nitelikler, güzel huylar: bu şoförler hepinizin ahlakını bozdu.- m. ş. esendal.
2. (hulk.c.) huy, tabiat. İnsanın davranış tarzı, tutum ve tavrı, bir cemiyette makbul ve iyi sayılan davranış kuralları. bu kural ve kaideleri inceliyen ilim. ahlâkın kaynağı ve mahiyetini inceliyen felsefe. filozoflar hangi hareketlerin iyi, hangilerinin kötü olduğu ve insanın neden ahlâk kaidelerine uyması gerektiği konusunda ortak bir fikre varamadılar. kimi menfaati, kimi saadeti, kimi de vazifeyi ahlâkın temeli saydı. İslâm ahlâkı ise ahlâkın temeli allah'ın emrine uygunluğu ve gaye olarak da allah rızası.
Türkçe - İngilizce sözlük Ahlâk anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoingilizce anlamı İngilizcesi:
ahlâk; morals. morality. character. ethic. ethics.
morality. morals. conduct. character. moral disposition. casuist. etiquette. principle.
Türkçe - Almanca sözlük Ahlâk anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoalmanca anlamı Almancası:
ahlâk; moral, ethik charakter sitten.Yorumlar - Lütfen konu (Ahlâk) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.