diyalektik sözlükteki anlamları

Türkçe - Türkçe sözlük diyalektik anlamı
aşağı en üste çık
turkcetoturkce anlamı Türkçe anlamı:
diyalektik; gerçekliği ve onun çelişmelerini incelemeye yarayan ve bu çelişmeleri aşmayı sağlayan yolları aramayı öngören akıl yürütme yöntemi, eytişim.
Türkçe - Türkçe sözlük diyalektik anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoturkce anlamı Türkçe anlamı:
diyalektik; doğanın, toplumun ve düşüncenin durmayan bir devinim ve değişim içinde bulunmaları, bunlardaki evrimin her şeyde var olan iç çekişmelerin çatışması sonucu ortaya çıkması olgusu, eytişim.
Türkçe - İngilizce sözlük diyalektik anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoingilizce anlamı İngilizcesi:
diyalektik; adj. dialectic, dialectical n. dialectic
Türkçe - Almanca sözlük diyalektik anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoalmanca anlamı Almancası:
diyalektik; n. dialektik
Türkçe - Fransızca sözlük diyalektik anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetofransizca anlamı Fransızcası:
diyalektik; dialectiqueYorumlar - Lütfen konu (diyalektik) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

Misafir: Diyalektik zıtlıkların ağında varoluşu arama, varlıkları zıtlıklarıyla tanıma, maddenin kendi içinde var olan zıtlıkların çatışması ve sonuç olarak sürekli bir devinim,dualizmin ağında varlığın ortaya çıkması, düşnceleri çatıması karşıtlık ve devinim! Renkerin zıtları ile bilindiği gibiyine birbirleriyle renk olarak çelişen rengarenk resimlerde var oluşun ve estetiğin yakalanması! Zıtlılar içinde devinim yani hareket, sonuç varlık! Değişmeyen sabite ise maddeye bu zıtlığı, zenklere bu farklılığı veren irade! Diyalektik işte bu zıtlıklar arasında bir uyum yakalama çabası! - 2 yıl, 9 ay önce yazıldı.