fetanet sözlükteki anlamları

Türkçe - Türkçe sözlük fetanet anlamı
aşağı en üste çık
turkcetoturkce anlamı Türkçe anlamı:
fetanet; (arapça) kadın ismi - zihin açıklığı, zihnin yaratılıştan bir şeyi çabuk ve iyi kavraması. peygamberlere mahsus beş sıfattan biridir.
Osmanlıca - Türkçe sözlük fetanet anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
osmanlicatoturkce anlamı Türkçe anlamı:
fetanet; (bak: fatânet)Yorumlar - Lütfen konu (fetanet) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

FK: Peygamberlerin zeki ve dikkatli olduklarını belirten bir sıfattır Yüce Allah gönderdiği bütün Peygamberlerine üstün bir zeka, büyük bir dikkat ve olgunlaşmış bir akıl ihsan etmiştir Böylece Allah'tan aldıkları vahyi kavrayacak bir idrak gücüne sahip olmuşlardır Yüce Allah, Hz İbrahim için şöyle buyuruyor: "Andolsun biz, daha önce İbrahim'e de hidâyet, dürüstlük ve bilgi gücü vermiştik Biz onu iyi tanıdık" (Enbiyâ, 21/51) Peygamberler gönderildikleri toplumun içinde, zeka, fizik, meslek, ahlâk ve huy güzelliği bakımından mükemmel, cesaret ve şahsiyet sahibi olan kimselerdir Fetanet, anlayış ve zeka üstünlüğüne ilave olarak hassas derecede şuuru, zihin berraklığını, duyarlılığını ve çabuk kavrayışlı oluşlarını ifade eder (FK) - 3 yıl, 7 ay önce yazıldı.