fuzuli sözlükteki anlamları

Türkçe - Türkçe sözlük fuzuli anlamı
aşağı en üste çık
turkcetoturkce anlamı Türkçe anlamı:
fuzuli; yersiz, gereksiz.
Türkçe - Türkçe sözlük fuzuli anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoturkce anlamı Türkçe anlamı:
fuzuli; (arapça) erkek ismi 1. boşuna, yersiz, lüzumsuz, haksız. 2. boşboğaz lüzumsuz işlerle uğraşan. 3. yetkisi olmadığı halde başkası namına tasarrufta bulunan. - fuzuli mehmed xvi. yy. 'da yaşamış büyük türk şairlerinden. çağatay edebiyatı da dahil olmak üzere, türk edebiyatının birçok sahalarında kuvvetli tesir ve nüfus sahibidir. türkçe, arapça, farsça, manzum, mensur birçok eserleri vardır. bunlar arasında leyla ve mecnu
Osmanlıca - Türkçe sözlük fuzuli anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
osmanlicatoturkce anlamı Türkçe anlamı:
fuzuli; fazladan olup boşu boşuna söylenen söz. İşe yaramayan. boşu boşuna. * boşboğaz. ahmak. vazifesinden hariç lüzumsuz şeye teşebbüs eden. * haksız olarak fiile çıkarılan iş. * fık: şer'î izin olmadığı halde diğer bir kimsenin hakkında tasarruf eden kimse. * büyük bir şâir ismidir. türk divan edebiyatı'nın birçok sahalarında kuvvetli te'sir ve nüfuz sâhibi olan bu büyük şâir, azeri-osmanlı edebiyatı kurucularındandır. türkçe, arabça, farsça manzum ve mensur birçok eserler yazmıştır. leylâ ile mecnun mesnevisi meşhurdur. milâdi 16. asırda yaşımış ve tâundan 1555'de vefat etmiştir. asıl adı mehmed'dir.
Türkçe - İngilizce sözlük fuzuli anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoingilizce anlamı İngilizcesi:
fuzuli; [fuzûlî] adj. supererogatory
Türkçe - Almanca sözlük fuzuli anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoalmanca anlamı Almancası:
fuzuli; adj. abgängigYorumlar - Lütfen konu (fuzuli) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.