Heybe sözlükteki anlamları

Türkçe - Türkçe sözlük Heybe anlamı
aşağı en üste çık
turkcetoturkce anlamı Türkçe anlamı:
heybe; binek hayvanının eyeri üzerine geçirilen ya da omuzda taşınan, içine öteberi koymaya yarayan, kilim ya da halıdan yapılmış iki gözlü torba.
sapı omuza geçirilebilen tek gözlü bir tür çanta.
Türkçe - İngilizce sözlük Heybe anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoingilizce anlamı İngilizcesi:
heybe; n. saddlebag, carpet bag
Türkçe - Almanca sözlük Heybe anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoalmanca anlamı Almancası:
heybe; satteltasche
Türkçe - Fransızca sözlük Heybe anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetofransizca anlamı Fransızcası:
heybe; besace [la]
İngilizce - Türkçe sözlük Heybe anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
ingilizcetoturkce anlamı Türkçe anlamı:
heybe; kıl, yün ve kendir lifinden dokunarak içine çeşitli şeyler konup, bir yerden bir yere taşımaya yarayan iki gözlü ev eşyâsı.

heybe omuza veya at, eşek, bâzı bölgelerde de öküz sırtına konabilir. heybenin iki gözü arasındaki kısmın ortası ekseriyetle yarık olur. at veya merkebin veya katırın sırtındaki eyerin kaşına takılıp, iki gözü yanlardan aşağı sarkıtılarak dengeli durması sağlanır. omuz heybeleri ise daha küçük olup, delik kısmından boyuna geçirilir.

heybenin bir gözü arkada bir gözü önde olur. heybe daha çok köylerde kullanılır. tarlaya, bağa, bahçeye giderken, yiyecek ve içecekler konduğu gibi küçük eşyâlar da konur. pazardan alınan yiyecekler de heybeye konarak taşınır. daha süslü heybelerin gözlerinin yüzüne halı kaplanır. ağızları kilitli olanları da vardır.Yorumlar - Lütfen konu (Heybe) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.