Spiker

Spiker, radyo ve televizyon istasyonları tarafından yayımlanan programları dinleyici ve seyircilere sunan, yazılı metinleri okuyan görevlidir.

SPIKER (türkçe) anlamı

1. radyo ve televizyonda programları
2. haberleri sunan kimse
konuşmacı.

SPIKER (türkçe) anlamı

3. Radyo ve televizyonda programları
4. haberleri sunan kimse:
Oyuncuların düşüncelerini de seyircilere ancak spikerler iletir.- S. Birsel.

SPIKER (türkçe) ingilizcesi

1. [Spiker]n. announcer
2. presenter
3. speaker

SPIKER (türkçe) fransızcası

1. annonceur/euse [le][la]
2. speaker/ine [le][la]

SPIKER (türkçe) almancası

1. n. Ansager
Spiker, radyo ve televizyon istasyonları tarafından yayımlanan programları dinleyici ve seyircilere sunan, yazılı metinleri okuyan görevlidir. Spikere(bu kelimenin aslı<>olup ingilizcedir)yerine göre anonsör,yorumcu ve takdimci de denir. Spikerler sadece haber bültenleri,reklam spotlarını,tanıtma ve yorum metinlerini okumakla kalmazlar;radyo ve televizyonların düzenledikleri yarışma,oyun ve benzeri eğlence programlarını da takdim eder ve yönetirler. Söz konusu programlarda,yazılı bir metni okumak yerine irticalen konuşur. Nitekim klasik spikerlik gitgide tarihe karışmakta ve çağımızın spikerleri çok daha çekici ve hareketli çalışma alanlarına yönelmektedir:Tiyatrolar,müzik salonları,gazinolar v.b gibi. Spikerlerin bu türlü yerlerde yaptıkları iş,daha çok yorumculuk veya takdimciliktir. Radyo ve televizyon kurumları da dinleyici ve seyircilerin bir spor müsabakasını,bir töreni daha iyi izleyebilmeleri için takdimci spikerlerden yararlanırlar.

Türkiye'deki bazı ünlü spikerler

*Ali Kırca *Korcan Karar *Uğur Dündar *Nazlı Öztarhan *Mehmet Ali Birand *Deniz Arman *Fuat Kozluklu *Banu Güven *Gülgün Feyman *İrfan Değirmenci *Cem Öğretir

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Spiker maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar