Suriyenin Başkenti Neresidir?

suriyenin başkenti neresidir? suriyenin başkenti neresidir?
2010-02-05T09:29:55+02:00
Suriye'nin başkenti Şam;Avrupa kökenli kaynaklarda Damaskus;tarihi Bizans kaynaklarında Dimaşk olarak geçer.
0 Yorum Yap
suriyenin başkenti neresidir? suriyenin başkenti neresidir?
2010-02-05T00:10:17+02:00
Suriye'nin başkenti Şam'dır. Şam, Suriye'nin en büyük şehri olup, aynı zamanda başkentidir. Dünya tarihi boyunca, hiç aralıksız en uzun süre kullanılan şehir olarak anılır.(Antik Tarihe göre) Merkez nüfusu yaklaşık 4 milyon olup civar nüfus ile birlikte 6,5 milyona ulaşır. Dünya tarihindeki ilk cinayet olan Kabil ile Habil olayının Şam'ın kuzeyindeki Kasyun Dağı'nda gerçekleştiğine inanılır.

En bilinen tarihi mekanlardan biri Emeviye Camiidir. Ayrıca, bazı müslümanlar arasında ahir zamanda Mehdi'nin ve İsa'nın bu camiye ineceği inancı vardır. 1516 yılında Yavuz Sultan Selim'in Suriye'yi ele geçirmesiyle oluşturulan Şam vilayetinin merkezi haline gelen Şam kenti, hac yolu üzerindeki toplanma noktası olması nedeniyle de ticari yönden önemini korumuştur.

Birinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde İngiliz işgaline giren kent Sykes-Picot Anlaşması uyarınca 1920'de Fransa'ya bırakılmış olup, Fransız sömürgesi yıllarında çok sayıda tahribata ve yağmalamaya uğramıştır. 1946 yılındaki ayaklanmayla Fransız sömürgesinden kurtulmuş ve Suriyenin başkenti olmuştur.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar