Tango

Tango, Buenos Aires, Arjantin ve Montevideo, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. Dansla beraber gelişen müzik tarzı da aynı adla anılmaktadır.

TANGO (almanca) türkçe anlamı

1. i. tango (m)

TANGO (fransızca) türkçe anlamı

2. [le] tango

TANGO (inglizce) türkçe anlamı

3. f. tango yapmaki. tango

TANGO (türkçe) anlamı

4. özel ritimli ağır bir dans.bu dansın müziği.son modaya aşırı uyarak giyinmiş
5. züppece şık
asortik (kadın).

TANGO (türkçe) anlamı

6. tango
7. tango
8. tango yap.
9. 2. anlamı tango. tango yapmak.

Tango (almanca) ingilizcesi

v. dance the tango,

Tango (fransızca) ingilizcesi

1. (m) n. tango
2. ballroom dance of Latin American origin
3. music for the tango,

Tango İngilizce anlamı ve tanımı

Tango anlamları
    (noun) Any of various popular forms derived from this.(noun) A difficult dance in two-four time characterized by graceful posturing
4. frequent pointing positions
5. and a great variety of steps
6. including the cross step and turning steps. The dance is of Spanish origin
7. and is believed to have been in its original form a part of the fandango.
Tango tanım:
Kelime: tan·go
8. Söyleniş: 'ta[ng]-()gO
9. İşlev: noun
10. Türleri: plural tangos
11. Kökeni: American Spanish
12. : a ballroom dance of Latin-American origin in 2/4 time with a basic pattern of step-step-step-step-close and characterized by long pauses and stylized body positions
13. also : the music for this dance
14. ,n. ballroom dance of Latin American origin
15. music for the tangov. dance the tangon. tango
16. ballroom dance of Spanish origin
music used for this dance,

TANGO (türkçe) ingilizcesi

17. n. ballroom dance of Latin American origin
18. music for the tangov. dance the tangon. tango
19. ballroom dance of Spanish origin
20. music used for this dance,

Tango (almanca) fransızcası

1. n. tango (m)

Tango (fransızca) almancası

1. n. tango

Tango (fransızca) italyancası

1. (musique) tango (m)

Tango (fransızca) ispanyolcası

1. (musique) tango (m)

Tango (fransızca) portekizcesi

1. (musique) tango (m)

Tango (fransızca) flemenkcesi

1. (musique) tango (m)
Her ne kadar tango bugün ışıltılı dans salonlarında yapılsa da, Buenos Aires'in kenar mahallelerinde ortaya çıkmıştır. 19. yüzyılın sonunda Buenos Aires, Avrupa ve Afrika'dan gelen, bir çoğu bu yeni ülkede kendini yalnız hisseden göçmenlerle ve sürgünlerle dolmuştu. Bunlar geçici arkadaşlıklarda, içkide ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak herhangi bir eğlencede avuntu buluyorlardı. Çeşitli kültürlerin karışımı, yeni bir müzik stili ortaya çıkardı; Afrika vuruşları, Kızılderili ritmi ve Latin etkisi Arjantin pampalarının müziğiyle birleşti.

Tango adının Afrika tamtamlarının çıkardığı "tan-go" seslerinden, ya da Latince dokunmak anlamına gelen "tangere" fiilinden türediği sanılmaktadır. Tango adı nereden gelmişse olursa olsun, tango müziği tango dansına da can verdi... Tango kelimesi aynı zamanda Latin Amerika'da çok geniş bir siyahi topluluk tarafından kullanılmaya başlandı.Önsevişmedir, arjantin pavyon ve genelevlerinden dünyaya yayılmıştır. Pavyonlarda erkekler ve konsomatris çiftleri olarak yapilmiş, dansi erkeğin yönlendirmesi bu yüzdendir. Önceleri pekçok dans çeşidinden biri olan tango, kısa sürede halk arasında çok popüler bir hale geldi. Tiyatrolar ve laternalar sayesinde varoşlardan yüzbinlerce Avrupalı göçmenin yaşadığı fakir işçi sınıfı mahallelerine hızla yayıldı. Kısa sürede sokaklar, barlar ve üst tabakanın buluştuğu mekanlarda tango dansı görülmeye başlandı. 20. yüzyılın ilk yıllarında, Buenos Aires'ten dansçılar ve orkestralar Avrupaya yolculuklara başladılar. Avrupanın ilk tango çılgınlığı Paris'te başladı ve bunu Londra, Berlin ve diğer başkentler takip etti. 1913'lerin sonralına doğru, bu dans New York'u ve Finlandiya'yı da etkisi altına aldı. Türkiye'de de Cumhuriyetin ilanı ile oluşan çok sesli müzik gelişimi ile, Tango sevilmiş ve yayılmıştır. Necip Celal, Fehmi Ege ve Necdet Koyutürk pek çok tango besteleyerek Tango'nun Türkiye'de sevilmesi ve yayılmasını sağlamışlardır. Tangonun bu ithal versiyonları daha az vücut teması esasına dayalıydı (Ballroom Tango) ama bununla beraber pek çokları için hala şok edici idi.

İlk yılların tangosu "tango criollo" veya "basit tango" olarak bilinmekle beraber, günümüzde Amerikan ve uluslararasi tango stilleri, Fin tangosu, Çin tangosu gibi çeşitli türler gelişmiştir. Ancak orijinal tango, doğduğu toprakların adıyla, "Arjantin tangosu" olarak anılmaktadır. Tangonun dramatik duygusu, dans sırasında cok zengin doğaçlama fırsatları yaratması, dansın özünde aşk ve melankoli tutkusunun yatmasından ileri gelmektedir.

Tango müziğinin temel çalgısı Alman icadı olan fakat ismini Arjantin Tango'su ile duyuran akordeonun akrabası bandoneon'dur.

Tango dansı, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır.
Önceki Paylaşımlar