Tazmanya

Tazmanya

Tazmanya, Avustralya'nın güneydoğusunda bulunan bir ada. Tazmanya, Avustralya'nın bir eyaleti olup, başkenti Hobart en büyük ikinci şehri ise Launceston'dur.

TAZMANYA (türkçe) fransızcası

1. la Tasmanie


Tazmanya adası Avustralyanın güneyinde yer alır.
Tazmanya adası Avustralyanın güneyinde yer alır.
Tazmanya, Avustralya'nın güneydoğusunda bulunan bir ada. Tazmanya, Avustralya'nın bir eyaleti olup, başkenti Hobart en büyük ikinci şehri ise Launceston'dur.

Coğrafi konum

Tazmanya, 64.519 km²'lik alanı ile Avustralya'nın en büyük adasıdır. Kuzeyden güneye 296 km, doğudan batıya 315 km uzanır. Çevresindeki küçük adaları da sayacak olursak 68.401 km²'lik bir alanı kapsar. Bass Kanalı ile Avustralya anakarasından ayrılır. Ayrıca kuzey batısındaki King Adası ile kuzeydoğu ucundaki Flinders Adası'nın ortasında kalır. Adada , sıradağlar ile yüksekliği yaklaşık 1.600 m'yi bulan yaylalar ağırlıktadır. En büyük yükseltisi 1.617 m olan Mount Ossa'dır.

Avustralya'nın güneyinde konuşlanmış Tazmanya güney 40° - 44° paralelleri ile doğu 144° - 149° meridyenleri arasında bulunur. Büyüklüğü aşağı yukarı İrlanda kadar olup sayısı yaklaşık yüzü bulan arşipel tipli Bass adalarının en büyüğüdür.

Ada çok çeşitli ekoloji barındırdığından, yaklaşık dörtte biri UNESCO doğa mirası koruması altındadır. Adanın yaklaşık % 40 milli parklardan oluşur. En çok etkileyici olan tabiaat varlığı Cradle Mountain ve el değmemiş, ulaşımı bile zor olan güneybatı kısmındadır.

Tazmanya Canavarı

Tazmanya canavarı adaya özgü çokça rastlanan bir hayvandır.Kürkü siyah , yüksekliği 25 cm'dir. Boyuna oranla çok büyük bir kafası, güçlü çenesi ve korkutucu dişleri vardır.İsmini, çok hırçın ve ısırgan ayrıca çok aç gözlü olmasından alır. Avrupalıların gelmesinden önce, keseli hayvanları, yavru hayvanları avlar ya da keseli kurdun artıklarıyla beslenirdi. Bugün ağırlıklı olarak tavuk ya da ev hayvanlarını yakalar ya da çöplerde yiyecek bir şeyler ararlar. Yiyeyecek ayrımı fazla yapmazlar. Akrep bile yediklerinde en fazla hıçkırık tutar.

Tazmanya Kaplanı / Thylacine

Tazmanya Adası, "Thylacine" olarak da bilinen ve artık nesli tükenmiş olan Tazmanya kaplanının anavatanıdır. Daha ziyade vahşi bir köpeğe benzerliğiyle dikkat ceken Thylacine sırtındaki çizgiler sayesinde rahatlıkla farkedilebilir. Avustralya anakıtasında, dingo denilen hayvanlar tarafından yok edilmişlerdir. Çiftçiler tarafından öldürülmeleri, hükümet tarafından ödüllendirilen avcılar tarafından hesapsızca avlanmaları ve başka ülkelerdeki müzelerde sergilenmek üzere katledilmeleri sayesinde Tazmanyaida da bu türün izleri kalmamıştır artık. Bilinen son Thylacine de 1936 yılında kafeste ölmüştür. Ondan sonra Tazmanya'da görüldüğü iddia edilmiş ancak şimdiye kadar kanıtlanamamıştır.

Keşif

1642 yılında hollandalı denizci Abel Tasman adayı avrupalılar adına keşfeden kişidir.Tasman, Doğu Hindistan'ın hollandalı valisi Anton Van Diemen'den aldığı bir görev icabı seyahat etmekte olduğundan Van-Diemens-Land olarak da adlandırdı.

Kaynaklar

* Vikipedi
Tazmanya Tazmanya
2008-09-09T00:00:00+03:00 · Tazmanya
Tazmanya haritadaki konumu.
Tazmanya haritası
Tazmanya
Bu haritaya tıklayrak dinamik hale getirebilirsiniz. Detaylı Tazmanya haritası için tıklayınız
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar