Terlik

Terlik

İlk terlikler 1400′lerde Avrupa’da giyilmeye başlanan topuksuz, yanları açık ayakkabılardı. 1900′lere gelindiğinde Osmanlı saray mensupları da uzun topuklu terlikler giymeye başlamıştı.

TERLIK (türkçe) anlamı

1. genellikle ev içinde giyilen hafif ve türlü biçimlerde ayakkabı.beyaz patiskadan dikilen ya da yünden örülen takke
başlık.

TERLIK (türkçe) anlamı

2. 1 . Genellikle ev içinde giyilen
3. deri
4. naylon vb. şeylerden yapılan
5. arkası açık
6. hafif ve türlü biçimlerde ev ayakkabısı:
7. Bu sıcak mevsimde tozlu ve yün terliklerini sürüyerek gidiyor.- R. H. Karay.
8. 2 . halk ağzındaBeyaz patiskadan dikilen veya yünden örülen takke
9. başlık
10. Kenarları dört parmak yağ bağlamış fesinden
11. eski terlikten hiç farkı kalmamış.- Y. K. Karaosmanoğlu.
12.

TERLIK (türkçe) ingilizcesi

1. n. clog
2. slipper
3. mule

TERLIK (türkçe) fransızcası

1. pantoufle [la]
2. babouche [la]

TERLIK (türkçe) almancası

1. Hausschuh m
2. Pantoffel m
} İlk terlikler 1400†²lerde Avrupa'da giyilmeye başlanan topuksuz, yanları açık ayakkabılardı. 1900†²lere gelindiğinde Osmanlı saray mensupları da uzun topuklu terlikler giymeye başlamıştı.

Terlik satışları temmuz ve ağustos aylarında ortalama yüzde 20 artıyor. Türkiye'de terlik pazarının büyüklüğü, kayıtdışı üretim de dahil edildiğinde yaklaşık 470 milyon ABD dolarına ulaşıyor.

Türkiye'de bazı yörelerde başa giyilen kıyafetlere de terlik denmektedir.

İlginçliklerAmerika'da bir firma "fenerli terlik" üretti. Gece vakti uyku sersemi tuvalete kalkanlar için tasarlanan terliklerin ön, orta bölümlerinde fenerler bulunuyor; ayağa geçirilir geçirilmez yanıyor ve yaklaşık 25 adımlık bir mesafeyi aydınlatıyor. Ayaklarını sağa sola çarpıp incitenler için "araba modelleri" de mevcut.Çin'de üretilen "ısınan peluş terlikler"in USB giriş kablosu bulunuyor ve bilgisayara takıldığında 5 voltluk gerilimle üşüyen ayakları hemen ısıtıyor. Ayağa bir şey giyilmemiş izlenimi uyandıran "çıplak terliklerin" özelliği ise tabanının ayağa yapışması.Bir de "sallanan terlikler" var. Bu terliklerin taban kısmı gerilmiş yaya benziyor ve yukarıya doğru kıvrılan uzantısına oturulabiliyor. Dışarıdan bakıldığında sallanan koltuğa benzeyen terliklerle yürümek mümkün olmuyor tabii.

} }

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Terlik maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar