Termosifon

Termosifon Isıtılan bir sıvının tabii konveksiyon ısı iletim metoduyla bir yerden diğer yere naklini sağlayan düzen. Evlerde odun, kömür ve elektrikle ısıtılan basınçsız banyo su ısıtıcı kazanları basit bir termosifondur. Banyo kazanlarının üst tarafına yerleştirilen ayrı bir hazne, genleşen suyun basıncını karşılamak içindir. Termosifonda sıvı daima alt taraftan ısıtılır. Isınan sıvı yukarı doğru hareket ederek genleşme haznesine kadar ulaşır. Isınan sıvı bir kalorifer tesisatında veya d

TERMOSIFON (türkçe) anlamı

1. Sıcak su elde edilen bir kazan ve içindeki borulardan oluşmuş araç:
Yarın pazar
2. banyo günü
3. termosifonu yakacağım
daha erken kalkmalı.- A. İlhan.

TERMOSIFON (türkçe) anlamı

4. sıcak su elde edilen bir kazan ve içindeki borulardan oluşmuş aygıt.

TERMOSIFON (türkçe) ingilizcesi

1. n. geyser,

TERMOSIFON (türkçe) almancası

1. der Thermasiphon
Termosifon ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı sayfa: Termosifon Isıtılan bir sıvının tabii konveksiyon ısı iletim metoduyla bir yerden diğer yere naklini sağlayan düzen. Evlerde odun, kömür ve elektrikle ısıtılan basınçsız banyo su ısıtıcı kazanları basit bir termosifondur. Banyo kazanlarının üst tarafına yerleştirilen ayrı bir hazne, genleşen suyun basıncını karşılamak içindir. Termosifonda sıvı daima alt taraftan ısıtılır. Isınan sıvı yukarı doğru hareket ederek genleşme haznesine kadar ulaşır. Isınan sıvı bir kalorifer tesisatında veya doğruda doğruya kullanılabilir. Kullanılmadığı durumda genleşme haznesinden kazan altına tekrar dönerek daha fazla ısınmak suretiyle tekrar yukarı doğru hareket eder. Sıvının bu hareketleri kendiliğinden olup, herhangi bir tulumba vasıtasıyla değildir.

Bir sıvının iki bölgesi arasındaki ısı farkından dolayı sıvının bulunduğu kapta termomekanik hareket olur. Termodinamik prensibe göre ısı, sıcak bölgeden soğuk bölgeye doğru olur. Isının iletim şekliyse sıcak olan moleküllerin daha soğuk olan moleküllere doğru hareket ederek onlarla karışması ve yer değiştirmesidir ( Termodinamik). Moleküllerin bu yer değiştirme hareketi esasen sıcaklık farkından dolayı sıvının her iki bölgesinde yoğunluk farkı meydana gelmesindendir. Bu şekilde meydana gelen termodinamik sıvı hareketine tabii konveksiyon yoluyla ısı iletimi denir.

Sıvı dolu bir kap içine bir sıcak bir de soğuk madde sokulup, uzun müddet bu şartlarda bırakılırsa sıcak tarafta yukarıya doğru; soğuk taraftaysa aşağıya doğru sıvı hareketi başlar. Termosifonun çalışma prensibi de bu basit ısı iletme prensibine dayanmaktadır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
termosifon termosifon
2010-06-04T13:09:22+03:00
banyodaki boyner sıçak su girişindeki borudan termosifon alt tahliyeine devirdaim pompası yardımı ile ısınan su peteklere gönderilir. soğuyan petekteki suyu boyner soğuk su girişinden alınarak termosifon soğuk su girişine gönderilir. bu arada termosifon üstündeki basınç tahliyesi açılır. termosifona giren ana şebeke soğuk su girişi vana ile kapatılır. su eksilmesine üst taliye girişinden cıta yardımıyla bakılır.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar