Terzi Deri, kumaş ve buna benzer şeylerden erkek veya kadın elbisesi biçip diken kimse. Günümüzde elbise dikenlere “terzi”, bu mesleğe de “terzilik” ismi verilmektedir. Terzilik; tarihi çok eskilere dayanan bir meslektir. İlk insan ve ilk peygamber adem aleyhisselam zamanından beri insanlar giyinme ihtiyaçlarını dokuma, deri ve buna benzer şeylerden elbiseler dikerek karşılıyorlardı. Daha sonraları kumaş dokuma sanatı gelişti. Dokunan bu kumaşları kesip biçme, dikip süsleme, insan vücu

TERZI (türkçe) anlamı

1. 1 . Giysi biçip diken kimse:
2. Bir şehrin yedi mahallesinde herkesin baş eğdiği bir terzi olmalıydım.- A. İlhan.
3. 2 . Giysi dikilen yer
4. terzihane
5. Atasözü
6. deyim ve birleşik fiiller
terzi kendi söküğünü dikemez

TERZI (türkçe) anlamı

7. giysi biçip diken kimse.giysi dikilen yer
8. terzihane

TERZI (türkçe) ingilizcesi

1. [terzo] adj. third
2. next after the secondn. third
3. one part of three equal partsadj. sartorial,

TERZI (türkçe) fransızcası

1. tailleur [le]

TERZI (türkçe) almancası

1. n. Schneider
Terzi Deri, kumaş ve buna benzer şeylerden erkek veya kadın elbisesi biçip diken kimse. Günümüzde elbise dikenlere “terzi”, bu mesleğe de “terzilik” ismi verilmektedir.

Terzilik; tarihi çok eskilere dayanan bir meslektir. İlk insan ve ilk peygamber adem aleyhisselam zamanından beri insanlar giyinme ihtiyaçlarını dokuma, deri ve buna benzer şeylerden elbiseler dikerek karşılıyorlardı. Daha sonraları kumaş dokuma sanatı gelişti. Dokunan bu kumaşları kesip biçme, dikip süsleme, insan vücuduna uydurma durumu ortaya çıktı. Bu işin ortaya çıkması, terziliğin ilk adımı oldu. Kur'an-ı kerimde ismi geçen, ilk defa kalemle yazı yazan İdris aleyhisselam, ok ve yay kullanmanın yanında terzilik mesleğini de insanlara öğretti. Bunun için İdris Peygambere (aleyhisselam), terzilerin ve alimlerin piri dendi. Yüz seksen kadar da şehir kurduğu rivayet edilmektedir.

Bu işler zamanla gelişerek cemiyetin bir ihtiyacı haline geldi. Çeşitli ustalık ve ince zevke dayanan bir meslek şekline döndü.

Terzilik mesleği; “biçki” ve “dikiş” denen iki ana kaideye dayanmaktadır. Terzilerin mesleklerinde yükselebilmesi ve iş yapabilmeleri için, bu iki kaideyi iyi bilmeleri lazımdır. Ayrıca biçki işleriyle uğraşan erkek terzilere “makas” ismi de verilmektedir.

1. Biçki: Kesilip dikilecek kumaşların, onu giyecek kişilerin ölçülerine ve modellerine göre biçme işine denir.

2. Dikiş: Biçki kadar önemlidir. Kumaşlar biçildikten sonra, kesilen parçaların birbirine eklenmesi, onların birbirine uydurulması işidir. Dikiş kendi başına ihtisas isteyen bir sanattır. Terzilikteyse çok daha mühimdir.

Biçki ve dikişten sonra terzilik mesleğinin içinde bulunan prova etme işi de çok önemlidir. Prova; elbisenin henüz tamamlanmadan dikilen, kişinin vücuduna uygun olup olmadığını öğrenmek için yapılan denemedir, kontroldür. Dikişte ve biçkide bir hata varsa bu sırada düzeltilir.

İlk zamanlar erkek ve kadın elbiselerini aynı terziler dikerlerdi. Günümüzde genel olarak erkek ve bayan terzileri ayrıdır. Bazı yerlerdeyse hem erkek ve hem kadın elbise dikimleriyle uğraşan erkek terziler de vardır.

Son yıllarda ise konfeksiyonculuk (hazır elbise sanayii) çok geliştiğinden ısmarlama elbise diken terzilik mesleğine rağbet azalmıştır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Mehmet Terzi

  1955 yılında doğan Mehmet Terzi, ünlendiği maraton sporuna 1978’de başladı. Paris Mataronu’nda ikinci olan Terzi, sporculuk hayatı boyunca gerek Türkiye ve gerekse uluslar arası alanda maraton sporunda büyük başarılar elde etti. 1984 ve 1986’da Balkan şampiyonu olan Terzi, ...

  Terzi Baba

  Terzi Baba Anadolu'da yetişen evliyanın büyüklerinden. İsmi Muhammed Vehbi'dir. Hayyat Vehbi ve Terzi Baba diye Ünlüdur. 1780 (H. 1195) senesinde doğdu. Osmanlı Müellifleri, Sefinet-ül-Evliya, Esma-ül-Müellifin adlı eserlerde Erzurum'da, diğer bazı eserlerdeyse, Erzincan'da ...

  Eşref Ziya Terzi

  Eşref Ziya Terzi (d. 1968, İstanbul), müzisyen.

  Seher Terzi

  Seher Terzi (d. 1966) Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu. 2000 yılında ''Dadı'' dizisinde rol adlı. Bu projeden sonra ''Yarım Elma, Beşik Kertmesi'' gibi önemli projelerde oynadı. 2006 yılında ''Umut Adası'' adlı sinema filminde yer aldı.

  Terzi, Terzilik

  Terzi ya da terzilik tekstil ürünlerini işleyerek giyim kuşam ya da ev tekstil ürünleri haline dönüştüren kişilere verilen addır. Özellikle özel dikim işçilik isteyen kişiye özel olarak özel istek üzerine özel günler için üretilen ısmarlama giyim bunun dışında belli ...

  Terzi (meslek)

  Terzi ya da terzilik tekstil ürünlerini işleyerek giyim kuşam ya da ev tekstil ürünleri haline dönüştüren kişilere verilen addır. Özellikle özel dikim işçilik isteyen kişiye özel olarak özel istek üzerine özel günler için üretilen ısmarlama giyim bunun dışında belli ...

  Terzi (anlam Ayrımı)

  Terzilik - Giysi dikimi ile uğraşan meslek adı.

  Şahinali Terzi

  Şahinali Terzi (d. 3 Ekim 1990, Ardeşen, Rize), Türk futbolcu. Çaykur Rizespor'da oynamaktadır.

  Orhan Terzi

  Orhan Terzi (d. 5 Temmuz 1979, Çatalkaya), Türk futbolcu. Şu anda bonservisi elindedir.

  Engin Terzi

  Engin TERZİ (d. 18 Kasım 1974 , Ankara ), Türk milli bilek güreşçisi , Bilek güreşi milli takım kaptanı. 1,75 boyunda 70 kg'dir.

  Terzi Kuşu

  Familyası: Öteğengiller (Sylviidae). Yaşadığı yerler: Avrupa, Asya ve Afrika’nın ormanlık bölgelerinde. Özellikleri: Yaşadığı ağacın büyükçe bir yaprağının kenarlarını ot lifleriyle dikerek yuva yapar. Çeşitleri: “Sutoria sutoria” türü Hindistan’da, “C. ...